Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

        Nyelvünk oly gazdag, de a helyi  tájszólás  kiegészíti, még változatosabbá teszi.

Nekem egyik legérdekesebb, máig emlékezetes, egy nógrádi kolléganőm szájából hangzott el:

-Van nektek tek?

Ezen mindenki mosolyog, mert érthetelen, de mikor megtudják miről is van szó akkor már hahotában törnek ki. Lefordítom. Azt akarta kérdezni egyik kolléganőmtől, hogy van nektek (eladó) tökötök.

 

A kullancs, paklincs változata is tőle származik.

 

 

Megtekintések: 3859

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Köszönöm a választ, én másképpen készitem a csipke (nem csike, csehül sipki). Kávévőrlön megröffentem, csaképp hogy megtörjem mert már karácsony környékén elég kemény,vízzel leforrázom majd papirszürőn leszűröm. A csipke pihe így eltávolítható. Jól csinálom?
Jól, jól. A papírszűrő jó ötlet a csipkeszűréshez:-))
Vadrózsa bogyó, mondta Dezső János úr. Még egyet is, ami nem a legszalonképesebb, de Ő mondta: seggbosszantó. Nem szabad egybe lenyelni (kis mohók:) és akkor nem lesz az.
Közötte pedig ezt a kis elhagyott madárfészket találtam. A csitkenyét én mind leszedtem, na azért a madarak is találnak még a tetején.

Ma zakuszka főzés van nálunk. Édesanyám "givecs"-nek hívta, én darált lecsóként próbálom népszerüsíteni itt Magyarországon. Padlizsános (vinettás) és gyenge babos (paszulyos) változata készül.
Beírom, de sok a bíbelődés vele, azt jobb ha tudod:-))
Az ősz a leggazdagabb. Sorra jut eszembe a finomabbnál finomabb zöldségek, gyümölcsök neve. A gogosár itt pritamin vagy paradicsompaprika.

Kokojza vagy áfonya, a mulatságos képen, a lányok fogán nyomot hagyó kincs.
A pityóka is előkerül a "kapacsolás"-sal (itt Vasban így szedik, kapacsolják), igaz hogy krumplinak nevezik.
Padlizsán, törökgyümölcs, vinetta sem az utolsó, csak itt és most:-))
A "pincos" kifejezés jutott eszembe. Kissé elkényesztetett lányaink nem szerették a főtt tej pilléjét, fölét. Bátyám fia, Zsombi egy alkalommal megjegyezte: - Ti milyen pincosok vagytok! :-)))
Dívány, hencser, heverő, sezlon, rekamié, rugós ágy.... de sokat "gyártott" édesapám, annak idején. (Ez volt egyik mellékkeresete a kis tanári fizetés mellé.) Az volt az igazi, jó kemény mégis ruganyos fekvőhely. Lábbal igaz nem ugrálhattunk rajta, pedig sokszor próbálkoztunk. "Leszekad a rugó"- kiabáltak ránk szüleink. Ma én sem engedem a gyerekeknek, pedig ők is előszeretettel ugrálnak a sarokülőn bent a Gyermekotthonban. A földön ugrálj, onnan nem esel le- szoktam mondani . A gyerekek épségét óvom inkább, ebben a helyzetben, mert a baj hamar jön, nehezen múlik.
Jó lenne , ha valaki megkínálna a felejthetetlen gyerekkori ízzel, hecserli lekvárral, lehet felőlem "peccs" is az. Egy paszírozónak is meg tudnék örülni, mert akkor megcsinálnám magam. Ma is szedtem, és minden nap szedek, amíg a jó idő tart és ki tudok menni a rétre.

El lehet hazilag is kesziteni, nem olyan nagyon nehez.

Majdnem minden evben fozok be.

Beirom a receptekhez, hatha valaki meg kedvet kap hozza.

 

János, nagyon köszönöm figyelmességed. Ha iderepítitek Budapestre, azt mégjobban. Készülök menni én is erre a találkozóra, de eddig inkább lebeszéltem magam róla. Még egy motiváció lehet, hogy rábír.
Előre is megköszönöm.
A hecserli lekvár nekünk is így került, hogy hozták a kész masszát, édesanyám üvegekbe varázsolta csak.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek