Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Hmmm... ha tudsz valami finomságot készíteni. Itt oszd meg velünk. Töltött káposzta, vinete, zakuszka, csorba, miccs, lángos, és egyéb finom recepteknek itt a helye.

Megtekintések: 2006

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Ugyan nem erdélyi recept de érdemes megpróbálni a következőt, maradandó függőséget okoz:

FRANCIA HAGYMALEVES

Kb. négy nagy fej fehérhagymát felvágunk jó vastag szeletekre, egy teflon palacsintasütőben egy kanálnyi vajban és egy kanálnyi olívaolajban barnára pirítjuk. Amikor már pirul hozzáadunk kb 6 cikk tört fokhagymát, megszórjuk két kanálnyi cukorral és hagyjuk ezt karamellizálni. Erre jön egy kanál ecet, amit belekavarunk, majd felöntjük egy deci fehérborral. Ezek után az egész átkerül egy kb. 3 litres fazékba, felöntjük vízzel két kiskanál vegeta, két-három marhahúsleves kocka továbbá só ízlés szerint. Egy órányi csendes főzés után leoltjuk a tüzet és habverővel rögtön berántjuk deci tejföl és egy tojássárga keverékével. A leves mellé lehet adni pirítóst reszelt sajttal vagy főzhetünk bele gombócot is, legegyszerűbben őrölt hús, tojásfehérje, reszelt parmezán és rengeteg zöldpetrezselyem keverékéből.
Zakuszka

2 kg vineta
2 kg fehér paprika
1 kg paradicsom (van, aki csak a levét teszi bele)
1/2 kg fehér hagyma
1/2 l olaj
4-6 babérlevél
szemes bors
Mindegyiket külön megsütöd olajban, sózod, majd (a Szilágyságban) ledarálod, de aki őrölni jobban szereti, az őrölje.
Veszel egy nagy lábast, beleteszed az összetevőket, jól felfőzöd, közben derekasan kavarod, hogy az olajat felvegye.
Üvegekbe rakni, szárazdunsztba tenni.
Vineta helyett szoktak tenni zöldbabot, szárazbabot, laskagombát is.
Savanyúság
6 kg piros gogos
1 kg cukor
1 l ecet a 9 fokosból
1 marék só

Este a paprikát cikkekre vágod, ráöntöd a hozzávalókat, jól összekevered egy tálban, betakarod egy konyharuhával, időnként még megforgatod. Kb. 18-20 óra múlva az összes levével üvegekbe tehető.
Savanyúság

2 kg fehér káposzta
1/2 kg kápia
1/2 kg zöld paprika
1/2 kg murok (régebb a murkot kihagytuk, találd ki miért)
Tetszés szerint: csombord, kapor, piros csípős paprika.
A zöldségek aránya nem annyira fontos (alap a káposzta), minthogy arra vigyázz, minden kilóra jusson 1 dl ecet, 10 dkg cukor.
Hájastészta

55 dkg liszt
2 egész tojás
2 kanál ecet
4 kanál tejfel
3 kanál olaj

szódavíz, amennyit felvesz (lágy legyen)

50 dkg hájat 20 dkg liszttel habosra keverni, a kinyújtott tészta egyik felére rákenni, a másik felét ráborítani, újból kinyújtani. Mindig egy oldalról kell hajtani és legalább négyszer kinyújtani.
Forró késsel felkockázzuk, kemény lekvárt teszünk bele, csak kettéhajtjuk vagy kiflit formálunk belőle. Megsütjük.
Régen volt már, épp, hogy elhagytam a gyerekkort. Egy eső utáni napfényes délelőttön a Szabaderdőn sétáltunk Nagyenyed fölött a nagybátyámmal, aki - sok minden mellett - a gombákhoz is igen értett. Szedtünk egy jó szatyorravalót, szép, nagykalapú szürkés-drappos gombák voltak, a tegnapi esőtől feszes, duzzadt állapotban, öröm volt rájuk nézni. Hazavittük őket Enyedre - ott lakott Apámnak egy másik testvére, az egyik nagynéném -, ahol már várt a család bennünket. Oda-valósiak, meg mi, magyarországi rokonok.
Az asszonyok egy-kettőre megtisztították a gombákat, a nagybátyám mindeniknek szép óvatosan kiemelte a szárát a kalapjából, vigyázva, nehogy gonbafejek megtörjenek. Ezt követően a tönk helyére egy kis csipetnyi sót tett, várt vagy húsz percet és a gombákat a gázon megforrósított öntöttvas platnin hátukkal lefelé fordítva megsütötte.
Sülés közben a só olvadozott a tönkök helyén, a gombafejek kissé ellapultak, megbarnultak, de bátyám vigyázott rá, csak addig sütötte, amíg még nem vesztették el ropogósságukat (már amennyire a gomba ropogni tud). Ahogyan szedte le a platniról, mi úgy kapkodtuk ki a kezéből, szinte sorban álltunk, mint annak idején a kenyérért kellett, mert akkor még olyan idők jártak.
A nagynéném férje lesántikált a pincébe - igaz, ennek ő jobban örült, mint a néném, de hát most volt rá ok, mehetett: vendégek voltak, voltunk a háznál.Gyönyörű szép, rózsaszínen csillogó kerti bora volt, jól tudta csinálni, azt ittuk a gombára.

Isteni volt. Csak azt tudnám, én miért nem tudom olyanra sütni a gombát?
Ó, jaj, azt mondják, nem érthető! Hát ezeket mind csíkokra, karikára vágod, összekevered, az egészet megméred, ráöntöd a cukrot, ecetet, só meg mindenbe kell, többször megkevered, üvegekbe gyúrod az összes levével, lekötöd, kész.

Bálint Mária mondta:
Savanyúság

2 kg fehér káposzta
1/2 kg kápia
1/2 kg zöld paprika
1/2 kg murok (régebb a murkot kihagytuk, találd ki miért)
Tetszés szerint: csombord, kapor, piros csípős paprika.
A zöldségek aránya nem annyira fontos (alap a káposzta), minthogy arra vigyázz, minden kilóra jusson 1 dl ecet, 10 dkg cukor.
Mi nem is olyan rég osztálykirándultunk. Estefelé, már üresek voltak az elemózsiás tarisznyák, és ráakadtunk egy vadkörtefára. Tüzet raktunk alá, és parázson sütöttük a vadkörtét. :) Isteni eledel volt, és biztos vagyok benne, soha életemben nem fogok már olyan jóízű vackort enni. Talán mert hiányozna belőle a legfontosabb fűszer, a gyermekkor.

Dr. Csuták János mondta:
Régen volt már, épp, hogy elhagytam a gyerekkort. Egy eső utáni napfényes délelőttön a Szabaderdőn sétáltunk Nagyenyed fölött a nagybátyámmal, aki - sok minden mellett - a gombákhoz is igen értett. Szedtünk egy jó szatyorravalót, szép, nagykalapú szürkés-drappos gombák voltak, a tegnapi esőtől feszes, duzzadt állapotban, öröm volt rájuk nézni. Hazavittük őket Enyedre - ott lakott Apámnak egy másik testvére, az egyik nagynéném -, ahol már várt a család bennünket. Oda-valósiak, meg mi, magyarországi rokonok.
Az asszonyok egy-kettőre megtisztították a gombákat, a nagybátyám mindeniknek szép óvatosan kiemelte a szárát a kalapjából, vigyázva, nehogy gonbafejek megtörjenek. Ezt követően a tönk helyére egy kis csipetnyi sót tett, várt vagy húsz percet és a gombákat a gázon megforrósított öntöttvas platnin hátukkal lefelé fordítva megsütötte.
Sülés közben a só olvadozott a tönkök helyén, a gombafejek kissé ellapultak, megbarnultak, de bátyám vigyázott rá, csak addig sütötte, amíg még nem vesztették el ropogósságukat (már amennyire a gomba ropogni tud). Ahogyan szedte le a platniról, mi úgy kapkodtuk ki a kezéből, szinte sorban álltunk, mint annak idején a kenyérért kellett, mert akkor még olyan idők jártak.
A nagynéném férje lesántikált a pincébe - igaz, ennek ő jobban örült, mint a néném, de hát most volt rá ok, mehetett: vendégek voltak, voltunk a háznál.Gyönyörű szép, rózsaszínen csillogó kerti bora volt, jól tudta csinálni, azt ittuk a gombára.

Isteni volt. Csak azt tudnám, én miért nem tudom olyanra sütni a gombát?
Tárkonyos,tejszines disznóhúsos leves.

Felteszünk az aragázra 1 fazekat,benne picike olajat és belerakjuk az aprokockára vágott disznohúst.Addig kevergetjük amig fehér kérge lessz a húsnak.Belerakjuk a felkarikázott murkot és petrezsejmet.Ha van gonba azt is(a konzerv is tökéletes de a legjobb a lila pereszke amit a somin szedtek)aprora vágott:1 fej hagymát és tárkonyt ha lehet eceteset.Felöntjük vizzel és fözzük amig minden kezd megpuhulni akkor teszünk bele apora vágott pityokát és pár csikk fokhagymát.Izzesités: só,bors és izlés szerint még ecet.A legvégén behabarjuk tejszinnel.Jó étvágyat hozzá.
Kedves Mária!

Ecet és szódavíz helyett próbálja ki, hogy száraz fehérbort tesz a tésztába. A hatása ugyanaz, de az íze sokkal finomabb lesz. Én négy éve így sütöm a hájas tésztát, nem kis sikerrel. És a szilvalekvárba lehet diót őrölni, nagyon finom lesz tőle. (Ja, és azt se felejtsük, hogy négyszer kell de mindig négybe hajtogatni. Én így szoktam: balról, jobból, lentről, fentről és két hajtogatás-menet között legalább fél óra szünet.)

Jó étvágyat: Kulcsár-Székely Attila
Azoknak akik kedvelik az erdélyi ízeket, mint szagértő, merem ajánlani Kolozsvári Puskás Sándor : Varázspálcám-fakanál című könyvét. Szkennelni nem tudom mert sérülnének a tulajdonjogok de valószínűleg sok könyvesboltban kapható. Ez nem egy összeollózott receptgyüjtemény, hanem igazi erdélyi receptek, kis történetekkel füszerezve ami olvasmányossá teszi a könyvet. Kiadta az "Editura Mega", Kolozsváron. Még annyit, hogy a szerző nem személyes ismerősöm, tehát ez itt nem a reklám helye, pusztán a könyv minősége és hasznossága miatt irtam ide.
Valaki nem tud 1 jó káposztalé leves receptet??????? (Ciorba de perisoare)

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek