Egy ciklámen képét küldöm a virágkedvelőknek.Már három éves és minden évben virágzik,de talán az idén a legcsodálatosabb.Meg sem tudom számolni hány virágja és bimbója van.
Kedves Virágkedvelők!Ismeri valaki a portulát?Szeretnék szert tenni rá és információt,hogy milyen földet szeret és hogyan kell gondozni?Köszönöm előre is!
Ismerem a kérdezett növényt, egyik nyári kedvencem! Nagyon sok színben virít, "sima" és "tejes" azaz dupla, tripla fajtában létezik. olyan, mint egy gyönyörű kis rózsa. Virágmagját megnézem, van-e otthon tavalyról, és ha van, küldök, megbeszéljük. Ha nincsen. virágüzletben PORTULACCA GRANDIFLORA néven kapható, más nevei: portulácska, porcsinrózsa. Nagyon kevés igénye van, bármilyen földben megterem, és virágzik, de a legeslegfontosabb, hogy kizárólag CSAK A NAPON! Árnyékos helyen ki sem nyílik, ill. elpusztul. Naponta, ha megöntözöd, reggel és este, (nem, amikor süt rá a napocska) megelégszik. vele!
Köszönöm a gyors választ Kedves Tünde!És persze a nagylelkű felajállást is.Keresgéltem a neten is,és megtaláltam igy,hogy porcsinrózsa,mint ehető virág,de nem voltam biztos hogy a portuláról van szó.Megpróbálom beszerezni virágüzletben.Gyerekkoromból emlékszem rá,és akkor nagyon tetszett nekem.Köszönöm a gondozásával kapcsolatos információt is!Üdvözlettel:Fábián Magdi
Örülök, hogy tudtam segíteni! Nem virágokkal foglalkozom, bár nagyon-nagyon szeretem őket, hanem emberekkel.......mivel nemrég léptem be az erdélyiek "csapatába", és itt még csak nagyon kevés ismerősöm van, örülnék, ha bejelölnél! És, ha nem kapnál magot, szólj, írj a nagytunde57@gmail.com-ra! Üdv. Tünde
Látom elkél egy kis segítségJ. Kertészmérnök vagyok, szívesen segítek, akinek problémái/kérdései merültek fel. Épp olvasom, hogy a porcsinról van szó. Én még annyit szeretnék ehhez a témához fűzni, hogy a folyamaton kicsit gyorsítani lehet. Ajánlott is melegágyba vetni, mivel:
1. a magok nagyon aprók, 0,5 cm földrétegnél nem szabad többet tenni rájuk, mert nem bírnak kicsírázni. Ennek hátránya az, hogy egyenetlen lesz a kelés, (mert ezt nem tudjuk a virágoskertben megvalósítani, hogy minden mag megfelelő mélységre essen).
2. a parányi földréteg ami a mag fölött van nagyon hamar kiszárad, cserepesedik és kiszáradhat a csíra vagy épp nem tudja áttörni az öntözés miatt ránehezedő föld réteget .
3. a csírázásához körülbelül 30C fok átlaghőmérséklet meg kell legyen nagyobb ingadozások nélkül (amit szintén nem tudunk neki biztosítani).
egy kis ládát kibélel műanyag zacskóval, (ha nincs láda, jöhet egy nagyobb tál is amit nem sajnál)egyszer használatos műanyag poharakat megtölt általános virágfölddel és belehelyezi őket a ládába/tálba. A Műanyag poharakba lévő földbe 2-2db magot vessen el és a láda tetejét zárja le átlátszó műanyag fóliával. Erre a célra bármelyik jó,a lényeg hogy átengedje a napfényt és lezárja a ládát.
Ezután tegye egy napos helyre, lehetőleg ablakba, fűtőtest fölé. Nőni fognak, mint a gomba.
Kevés tiszta vízzel öntözze őket naponta, és ami a kilyukasztott poharak alján kiszivárog hagyja az edénybe. Ami után szépen kikeltek, jöhet a tápozás.
Műtrágyát kelés előtt nem szabad adagolni, mert a hozzá közel lévő csírát megégeti.
A legolcsóbb műtrágya félék helyettesíthetik a drága virágtápokat, csak az adagra kell vigyázni.
Kb 40 szem (nem több! bors szem nagyságú) NPK műtrágya granulátumot adagolunk 2 liter vízbe. A levelét ne érje a növénynek, csak a talaját öntözhetjük vele. Hetente 1x öntözze be velük a porcsinokat. Gyönyörűek lesznek.
Nagyvirágú porcsin (Portulaca grandiflora) magot apróért be lehet szerezni a legtöbb vetőmag üzletbe.
Remélem segítettem. Ha még van homályos pont, segítek.
Ami még fontos: ugyanezzel a folyamattal előállíthatunk más palántákat is (pl. zöldségek). Nagyobb zöldségeknél mint pl paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, uborka, tök, dinnye stb elegendő 1 magot vetni poharanként. Azért fontos, hogy poharakba vessük, mert így elkelrüljük a gyökerek szaggatását (nincs a többivel összenőve).
Nagyon köszönöm, hogy kiegészítetted szakértőként az általam leírtakat! Látod, így, most, hogy olvasom, eszembe jut, hogy Váradon a nagyszüleim és Anyukám is így vetette a mákszem nagyságú(kicsinységű) magocskákat! Nagytata még egy üveglappal is lefedte a ládát, melybe a magocskákat vetette, amit naponta többször is levett, hogy levegőzzön az "ültetvény"! Nem tudom, ez mennyire helyes dolog, de emlékszem, hogy így csinálta. Aztán az immár meggyökereződött, életerős kis palántácskákat apró kis műanyag pohárkákba ültette el, és vitte a váradi piacra eladni......drága emlékű Nagyapám virágkertész, és kántor volt.
A nagytata jól csinálta. Üveg alatt természetesen a legjobb, de a fólia is majdnem olyan jó fényáteresztő és hő visszatartó, illetve könyebb vele bánni és praktikusabb. Annyi szellőztetés elég nekik, ameddig megöntözik őket. Az amiatt kell, hogy cserélődjön a levegő, jusson be hozzájuk CO2, ill. ha vizesek a levelek megszáradjanak, hogy ne terjedjenek el különb. gombás/vírusos betegségek a vízcseppekbe.
Nagyon szépen köszönöm a kedves és témát kimeritő,hasznos válaszokat Timeának és Tündének!Gondolatban már tervezem az udvar és a háztáj szépitését,ami rengeteg virág izléses és ésszerű elrendezését feltételezi.Elképzeléseimben jól mutat,viszont kevés gyakorlatom van ebben,igy kétszeresen is köszönöm!Üdvözlettel:Magdi
Kedves Tímea! Örülök, hogy az én drága Nagytatim, -Aki már sajnos régen csak szellemében van közöttük- mai szakértő szemmel is helyesen dolgozott! Köszönöm Neked! És, örülnék, ha bejelölnél, és megtisztelnél barátságoddal!
Keresem lenne hozzatok! Nagy kerbe szunyog es mas rovarok tavoltartasara, novenyek vagy mas termeszetes anyagokat keresek! Melyek azoka novenyek amelyek esetleg elriaszjak oket! Inkabb szemelyes tapasztalatbol szertnem meriteni! A neten nem mindig hiheto vagy meg nem kiprobalt dolgokat talani! Ti hogyan vedekeztek a nyari szunyogok, legyek ellen? Valaszotokat elore is koszonom!
Szeretettel üdvözlöm a Virágkedvelők csoportjának minden tagját. Volna egy kérdésem: a kaktuszomat szeretném átültetni egy nagyobb edénybe, mire kell vigyázni ilyenkor, mit kell tennem?
A legjobb edény az, amelyik átmérője 2-3x akkora mint maga a kaktusz, igy a jövő évi átültetést ki lehet kerülni.
A földje legyen tápanyagban gazdag, de ne túlzottan, illetve fontos, hogy legyen valamilyen lazító anyag benne, a gyökerek fejlődése érdekében és a viz áteresztőség miatt. Ehez a legjobb folyami homok, sóder. 1/3-ad részben lehet keverni a virágföldhöz. Ha nem tud beszerezni homokot, akkor keressen virágüzletben kaktusznak való talajt. Ugyanúgy beszerezhető mint az általános virágföld. Amire még vigyázni kell: ne legyen savas a virágföld amibe ülteti (ne tartalmazzon tőzeget).
de okulhat mindenki belole! Tapasztalt szakember azt tanacsolja soha ne tagyunk novenyunket tul nagy cserepbe! Foleg kaktuszfeleket nem, tul novekszik a gyoker es es keveset fejlodik a viragzat! En is mindig ugy kepzeltem hogy jo nagy cserepbe ultetek minden novenyt, de eltancsoltak tole!
Nagy Magdolna
Jún 19, 2011
Geréb /Pataky/ Ágnes
Jún 19, 2011
Pènzes Hajnal
szep hetet mindenkinek!
Jún 21, 2011
Csergő Katalin
Egy bravúros fotó a vénusz légycsapó nevű növényről.
Jún 23, 2011
S.Ildiko
Jún 29, 2011
Nagy Magdolna
Jún 29, 2011
S.Ildiko
Igen nagy pixel-re toltodtek fel a kepek es azert torzitanak a kepek!
Jún 29, 2011
S.Ildiko
Jún 29, 2011
S.Ildiko
Nezzetek csak 750 pixel-es szelesseg milyen!!!
Jún 29, 2011
S.Ildiko
Kinyilott ablakomnal....nektek ajandekozom kedves viragkedvelok.
Jún 29, 2011
Pènzes Hajnal
Jún 29, 2011
Pènzes Hajnal
Jún 29, 2011
SZÉKELY ILONA
Júl 3, 2011
Csergő Katalin
Az én sétányrózsám is elkezdett virítani.Sokat gyönyörködök benne.
Júl 6, 2011
SZÉKELY ILONA
Júl 6, 2011
S.Ildiko
Gyonyoru felvetel Attila ! En is jovok valamivel...
Júl 12, 2011
S.Ildiko
MOST AZ IDEJE...........minden kedves tagnak!!!
Júl 19, 2011
Pènzes Hajnal
Aug 22, 2011
SZÉKELY ILONA
Okt 16, 2011
Csergő Katalin
Az idén, pici udvarunkon a bougaiviliák ontották virágjaikat.
Szinte azt mondhatnám,hogy a mediterráneumban érezték magukat.Pár napja megmetszettem őket és bevittem telelni.Küldök egy fényképet mutatóba.
Okt 27, 2011
Csergő Katalin
Egy kis nyáridéző tarkaság az udvarunkról.
Nov 28, 2011
Dr. Varga Terézia (vterezia)
Erdélyi vadvirágok


Nov 30, 2011
SZÉKELY ILONA
gyönyörűek-érzem az erdélyi vadvirágos mezők illatát
Nov 30, 2011
Csergő Katalin
Csodásak a képeitek!Hiába,a vadvirágok,a maguk természetes környezetében a legszebbek!
Isten hozott Ilona a virágkedvelők közzé.
Dec 1, 2011
Csergő Katalin
Várjuk a Mikulást.
Dec 2, 2011
Bukszár Gyuláné
Szépek a virágaid Katika,biztosan sok örömöd telik bennük! Üdv Saci.
Dec 2, 2011
Pènzes Hajnal
GYONYORUEK A VIRAGAITOK, MINT MINDIG, NAGYON UGYESEK VAGYTOK! KIVANOK NEKTEK JO EGESZSEGET AZ UJ EVBEN, NAGYON SOK SZERENCSEVEL!!!
Jan 5, 2012
Csergő Katalin
Egy ciklámen képét küldöm a virágkedvelőknek.Már három éves és minden évben virágzik,de talán az idén a legcsodálatosabb.Meg sem tudom számolni hány virágja és bimbója van.
Jan 31, 2012
Nagy Magdolna
Katalin, az én ciklámenem is megtáltosodott idén. Csodásak!
Jan 31, 2012
SZÉKELY ILONA
köszönöm -jól esik gyönyörködni benne ebben a fagyos világban.(?) én csak egy hóvirággal kedveskedem-ott fázik szegény a kertben
Jan 31, 2012
Nagy Gy. Tünde
Kedves Katalin!
Álomszép a ciklámened! Ráadásul, -tudtommal-, nem is egyszerű otthoni körülmények között újra és újra virágzásra bírni! Teljék sok örömöd benne!
üdvözlettel, Nagy Tünde
Jan 31, 2012
Csergő Katalin
Köszönöm,hogy megnéztétek.Most még egy csodát teszek fel.A városban,egy boltban láttam és megengedték,hogy lefényképezzem.Íme.
Jan 31, 2012
Bartok Maria
Gyonyoru, nekem is volt de sajnos nem vigyaztam es kifogytam belole.Hasonlo szep volt a tavaly.
Febr 1, 2012
Fábián Magdi
Kedves Virágkedvelők!Ismeri valaki a portulát?Szeretnék szert tenni rá és információt,hogy milyen földet szeret és hogyan kell gondozni?Köszönöm előre is!
Febr 20, 2012
Nagy Gy. Tünde
Szia Magdi!
Ismerem a kérdezett növényt, egyik nyári kedvencem! Nagyon sok színben virít, "sima" és "tejes" azaz dupla, tripla fajtában létezik. olyan, mint egy gyönyörű kis rózsa. Virágmagját megnézem, van-e otthon tavalyról, és ha van, küldök, megbeszéljük. Ha nincsen. virágüzletben PORTULACCA GRANDIFLORA néven kapható, más nevei: portulácska, porcsinrózsa. Nagyon kevés igénye van, bármilyen földben megterem, és virágzik, de a legeslegfontosabb, hogy kizárólag CSAK A NAPON! Árnyékos helyen ki sem nyílik, ill. elpusztul. Naponta, ha megöntözöd, reggel és este, (nem, amikor süt rá a napocska) megelégszik. vele!
üdv. Nagy Tünde
Febr 21, 2012
Fábián Magdi
Köszönöm a gyors választ Kedves Tünde!És persze a nagylelkű felajállást is.Keresgéltem a neten is,és megtaláltam igy,hogy porcsinrózsa,mint ehető virág,de nem voltam biztos hogy a portuláról van szó.Megpróbálom beszerezni virágüzletben.Gyerekkoromból emlékszem rá,és akkor nagyon tetszett nekem.Köszönöm a gondozásával kapcsolatos információt is!Üdvözlettel:Fábián Magdi
Febr 21, 2012
Nagy Gy. Tünde
Szia Magdi!
Örülök, hogy tudtam segíteni! Nem virágokkal foglalkozom, bár nagyon-nagyon szeretem őket, hanem emberekkel.......mivel nemrég léptem be az erdélyiek "csapatába", és itt még csak nagyon kevés ismerősöm van, örülnék, ha bejelölnél! És, ha nem kapnál magot, szólj, írj a nagytunde57@gmail.com-ra! Üdv. Tünde
Febr 21, 2012
Varga Tímea Katalin
Üdvözlet Mindenkinek!
Látom elkél egy kis segítségJ. Kertészmérnök vagyok, szívesen segítek, akinek problémái/kérdései merültek fel.
Épp olvasom, hogy a porcsinról van szó.
Én még annyit szeretnék ehhez a témához fűzni, hogy a folyamaton kicsit gyorsítani lehet. Ajánlott is melegágyba vetni, mivel:
1. a magok nagyon aprók, 0,5 cm földrétegnél nem szabad többet tenni rájuk, mert nem bírnak kicsírázni. Ennek hátránya az, hogy egyenetlen lesz a kelés, (mert ezt nem tudjuk a virágoskertben megvalósítani, hogy minden mag megfelelő mélységre essen).
2. a parányi földréteg ami a mag fölött van nagyon hamar kiszárad, cserepesedik és kiszáradhat a csíra vagy épp nem tudja áttörni az öntözés miatt ránehezedő föld réteget .
3. a csírázásához körülbelül 30C fok átlaghőmérséklet meg kell legyen nagyobb ingadozások nélkül (amit szintén nem tudunk neki biztosítani).
Febr 21, 2012
Varga Tímea Katalin
II. rész
Amit én ajánlanák (melegágy helyett):
egy kis ládát kibélel műanyag zacskóval, (ha nincs láda, jöhet egy nagyobb tál is amit nem sajnál)egyszer használatos műanyag poharakat megtölt általános virágfölddel és belehelyezi őket a ládába/tálba. A Műanyag poharakba lévő földbe 2-2db magot vessen el és a láda tetejét zárja le átlátszó műanyag fóliával. Erre a célra bármelyik jó,a lényeg hogy átengedje a napfényt és lezárja a ládát.
Ezután tegye egy napos helyre, lehetőleg ablakba, fűtőtest fölé. Nőni fognak, mint a gomba.
Kevés tiszta vízzel öntözze őket naponta, és ami a kilyukasztott poharak alján kiszivárog hagyja az edénybe. Ami után szépen kikeltek, jöhet a tápozás.
Műtrágyát kelés előtt nem szabad adagolni, mert a hozzá közel lévő csírát megégeti.
A legolcsóbb műtrágya félék helyettesíthetik a drága virágtápokat, csak az adagra kell vigyázni.
Kb 40 szem (nem több! bors szem nagyságú) NPK műtrágya granulátumot adagolunk 2 liter vízbe. A levelét ne érje a növénynek, csak a talaját öntözhetjük vele. Hetente 1x öntözze be velük a porcsinokat. Gyönyörűek lesznek.
Nagyvirágú porcsin (Portulaca grandiflora) magot apróért be lehet szerezni a legtöbb vetőmag üzletbe.
Remélem segítettem. Ha még van homályos pont, segítek.
Üdvözlettel,
Tímea
Febr 21, 2012
Varga Tímea Katalin
Ami még fontos: ugyanezzel a folyamattal előállíthatunk más palántákat is (pl. zöldségek). Nagyobb zöldségeknél mint pl paradicsom, paprika, tojásgyümölcs, uborka, tök, dinnye stb elegendő 1 magot vetni poharanként. Azért fontos, hogy poharakba vessük, mert így elkelrüljük a gyökerek szaggatását (nincs a többivel összenőve).
Febr 21, 2012
Nagy Gy. Tünde
Kedves Tímea!
Nagyon köszönöm, hogy kiegészítetted szakértőként az általam leírtakat! Látod, így, most, hogy olvasom, eszembe jut, hogy Váradon a nagyszüleim és Anyukám is így vetette a mákszem nagyságú(kicsinységű) magocskákat! Nagytata még egy üveglappal is lefedte a ládát, melybe a magocskákat vetette, amit naponta többször is levett, hogy levegőzzön az "ültetvény"! Nem tudom, ez mennyire helyes dolog, de emlékszem, hogy így csinálta. Aztán az immár meggyökereződött, életerős kis palántácskákat apró kis műanyag pohárkákba ültette el, és vitte a váradi piacra eladni......drága emlékű Nagyapám virágkertész, és kántor volt.
Minden jót, szép estét kívánok Mindenkinek!
Nagy Tünde
Febr 21, 2012
Varga Tímea Katalin
Kedves Tünde!
Nagyon szívesen!
A nagytata jól csinálta. Üveg alatt természetesen a legjobb, de a fólia is majdnem olyan jó fényáteresztő és hő visszatartó, illetve könyebb vele bánni és praktikusabb. Annyi szellőztetés elég nekik, ameddig megöntözik őket. Az amiatt kell, hogy cserélődjön a levegő, jusson be hozzájuk CO2, ill. ha vizesek a levelek megszáradjanak, hogy ne terjedjenek el különb. gombás/vírusos betegségek a vízcseppekbe.
Febr 21, 2012
Fábián Magdi
Nagyon szépen köszönöm a kedves és témát kimeritő,hasznos válaszokat Timeának és Tündének!Gondolatban már tervezem az udvar és a háztáj szépitését,ami rengeteg virág izléses és ésszerű elrendezését feltételezi.Elképzeléseimben jól mutat,viszont kevés gyakorlatom van ebben,igy kétszeresen is köszönöm!Üdvözlettel:Magdi
Febr 22, 2012
Nagy Gy. Tünde
Kedves Tímea! Örülök, hogy az én drága Nagytatim, -Aki már sajnos régen csak szellemében van közöttük- mai szakértő szemmel is helyesen dolgozott! Köszönöm Neked! És, örülnék, ha bejelölnél, és megtisztelnél barátságoddal!
üdvözlettel, Nagy Tünde
Febr 22, 2012
Pènzes Hajnal
Szervusztok Kedveseim!
Keresem lenne hozzatok! Nagy kerbe szunyog es mas rovarok tavoltartasara, novenyek vagy mas termeszetes anyagokat keresek! Melyek azoka novenyek amelyek esetleg elriaszjak oket! Inkabb szemelyes tapasztalatbol szertnem meriteni! A neten nem mindig hiheto vagy meg nem kiprobalt dolgokat talani! Ti hogyan vedekeztek a nyari szunyogok, legyek ellen? Valaszotokat elore is koszonom!
Márc 29, 2012
V. Császár Levente
Szeretettel üdvözlöm a Virágkedvelők csoportjának minden tagját. Volna egy kérdésem: a kaktuszomat szeretném átültetni egy nagyobb edénybe, mire kell vigyázni ilyenkor, mit kell tennem?
Ápr 18, 2012
Varga Tímea Katalin
Kedves V. Császár Levente!
A legjobb edény az, amelyik átmérője 2-3x akkora mint maga a kaktusz, igy a jövő évi átültetést ki lehet kerülni.
A földje legyen tápanyagban gazdag, de ne túlzottan, illetve fontos, hogy legyen valamilyen lazító anyag benne, a gyökerek fejlődése érdekében és a viz áteresztőség miatt. Ehez a legjobb folyami homok, sóder. 1/3-ad részben lehet keverni a virágföldhöz. Ha nem tud beszerezni homokot, akkor keressen virágüzletben kaktusznak való talajt. Ugyanúgy beszerezhető mint az általános virágföld. Amire még vigyázni kell: ne legyen savas a virágföld amibe ülteti (ne tartalmazzon tőzeget).
Ápr 18, 2012
V. Császár Levente
Köszönöm szépen az útbaigazítást kedves Tímea, ahogy javasoltad, akként fogok eljárni.
Ápr 19, 2012
SZÉKELY ILONA
tulipános üdvözletem-Ilona
Ápr 19, 2012
Pènzes Hajnal
VALASZ CSASZAR LEVENTENEK, HABAR MEGKESVE IS!
de okulhat mindenki belole! Tapasztalt szakember azt tanacsolja soha ne tagyunk novenyunket tul nagy cserepbe! Foleg kaktuszfeleket nem, tul novekszik a gyoker es es keveset fejlodik a viragzat! En is mindig ugy kepzeltem hogy jo nagy cserepbe ultetek minden novenyt, de eltancsoltak tole!
Ápr 13, 2013