Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.


Vajon ki miért hagyja el szülőföldjét? Mire számít? És ha már elment, mit kapott kinn? Megtalálta a számításait?

Amikor az ember kimegy jobb élet reményében, akkor hogyan teszi ezt? Végleg vagy csak néhány évre?

És a néhány év hogyan alakul végleggé, és a végleg hogyan néhány évvé?

Mi tart vissza, hogy elmenj? És mi marasztal kinn, hogy ne gyere többé „haza”? 

Egyáltalán: mit jelent „hazajönni”, hogyan alakul át az otthon fogalma?

Megtekintések: 2468

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Mily szép, mily odaadó. Mi akik eljöttük, felnézünk azokra akik otthon maradtak.
Tiszteljük, becsüljük Őket. Mily nagy szerencse, hogy sokan otthon maradtak, így van hova haza menni, és vannak akik magyar szóval várjanak minket.
Üdv: Judith.
Igen, jól mondod ! Bármikor jöhettek haza, és ''magyar szóval fogunk várni''.
Üdv: Lajos.

Milyen szép gondolat, amit Kós Károly írt. De vajon igaz-e mindenkire?

Menjünk végig a Házsingárdi Temetőben.

És gondolkozzunk el azon, hogy hova lettek a fejfák, az öntöttvas keresztek, az obeliszkek?

Bár csak korhadtak lennének - de legalább meglennének...

Hova lettek a fejfák?

Ahova engedtük hogy legeynek.

Meddig még a sirankozás?

Mi hagytuk, hogy igy legyen!

1. Kaland - felelem erzet -beilleszkedes az egesz "  tarsadalomba . Megerteni az eletet ? a masokebol tanulva ? eloben , nem  csak a filmekben latva ?Ki tudja ?....hmmmm

mi szanja el az embert a vandorlasra , de a magyarok mar a kezdettol is vandorlo nep volt , amig megtalalta a helyet .

Isten keresese ! ez a helyes valasz talan

 

2 . Mindenki probalkozik eloszor , es tudja , hogy meg visszajohet , vagy legalabbis bizik benne , hogy sikerul a kimozdulas

a monoton eletebol " de igazan , nem tudja , hogy sajat maganak kell valtoznia , valtoztatnia az eletkorulmenyeirol , es helyzeterol

 

3 . Vegleg ? nincs ilyen - csak ha nem kepes , nincs ereje mar , akkor marad.

Aki egyszer valtoztatasra kepes volt , az haza tud jonni ugyanezert .

 

4 .Mi tart vissza ? a nyelv az iskola , a csalad igazan amibol fakadunk .

Ami meg marasztal , az ugyanez , de az uj kalandvagyas , uj kapcsolatok marasztalhatnak meg ott az idegenben is .

 

5 . Hazajonni , olyan mint egy jo  pohar viz , ha szomjas vagy !

 

Hat Katikam ez az 5. bejegyzesed egyszeruen szivszorito!!! Ellopom! szenzacios! puszi

Igen , szivszorito " ird le te is , mit erzel . Jo elmondani a honlapnak , olyanoknak , aki hasonloan ereznek , mert igen jol esik kiadni " -hogy a gyokereink visszahuznak es a genek Isten  altal adottak es kodoltak .

A USA -ben a haza a politika szintjen van csak , hiszen minden nemzetisegbol valo nep el itt , es nincs nagy tortenelmi multjuk egyutt . Mindenki multja a regi"" otthon-ukbol ered , igy nincs hazaszeret az igazi ertelemben . Nem anyafold , nem anyanyelv , igy nincs miert harcolni , csak a poziciojert a vilagban . A nem

-zetisegek es kultura .kiolesere torekves egyertelmu , mert  Globalis tarsadalmat akarnak . Csaladok , / mas orszagokbol -pl . Cuba is ./ - Miami stb . tul sok erovel rendelkeznek  a bevandorolt orszagban , es probaljak ezt letorni .A csaladok szetverese , a moralis elet teljes tonkretevese erotlenne teszi az embereket es bizonytalanna . Elvesztik hituket !!

Judittal en is eggyet ertek,de annyi a külömbseg,hogy en meg kint élek Németországban es nem merek haza menni,de csaladom,marmint fiam,edesanyam es testvereim otthon vannak...en anyagilag segittek nekik azert vagyok kint,de ez igy nem megy sokaig,alig lathatom öket,szomoru,meg vagyok fosztva igy a legdragabb kincseimtöl...remellem otthon jobb idök lesznek,de arra en mar öreg leszek...nem tudom merre lépjek...egyedül aztan meg nehezebb minden...

Én mindenkinek kivanom a legjobbakat es a politikat kihagyva,egy jobb életet!!!!!!!!!!!!!!!ez a sors,itt sem meg ott sem,mert nem lehet!!!!!!!!!!!!!!

Kedves Laszlo!

En Magyarorszagon születtem es eltem közel 50 evet.Ez idö alatt mindenemet el loptak az othonom a maffia vitte el.

Sokat gondolkodtam azon,hogy mit tegyek.Az eletem teljesen kilatastalan.Az akkori kapcsolatom is borzaszto volt

egy alkoholista melett.İnerneten ismerkedtem meg a mostani parommal amit nem bantam meg.Azota İİstanbulba elek

hazamat el hagytam es nem bantam meg.İtt annyi szeretett megbecsülesbe van reszem amit sajat csaladomtol sem

kaptammeg soha.Tudom szegyen kimondani nem vagyom haza.Ugy erzem mintha mindeg is itt eltem volna,azert megyek

neha haza sokan varnak es szeretnek uj baratok akiket eddig csak Skypen ismertem.İlyenkor szemejesen is meg ismerem.

Nem sokara el intezem a papirokat otthon es ferjhez megyek.Mar ide tervezem az eletem.Nagyon szeretek itt elni.

Üdvözlettel :stanbulbol

"Gyáva népnek nincs hazája".

Ha mindenki elvándorol mi lesz Magyarországból? Erdélyből? Stb...Stb...

Mint a napraforgó mindig a meleg Nap felé fordulunk? A húsosfazékhoz minél közelebb húzunk ?

Elhúzunk mint a  darvak ? Aztán meg síránkozunk ? Na ne má !!!! 

Most éppen rajtunk, ezen a generáción (csúnyán mondva korosztályon) a sor építeni szülőföldünket, hazánkat,

mindenkinek lehetősége és ereje szerint.

Elvándorolnak az orvosok, el a mérnökök, szakemberek, tanárok takarítani, szemetet hordani. Sztrájkolnak miután hagyták az országot kifosztani.

Nem elvándorolni kell, hanem hazamenni és kézbevenni a dolgok irányítását, hogy legyen a következô

generációnak is magyar hazája.

Milyen korosztály ez? Semmi kötelesség-, felelősségérzet az őseinkkel iránt akik éltek - haltak azért, hogy

ott honunk legyen, ott a Kárpát-medencében, legyen szül őföldünk ami a miénk ,- ha akarjuk, - amihez

ragaszkodhatunk.

Az anyuka szoknyájához szokott gyenge, gyáva korosztály !

Tornából, katonai szilgálatból felmentve. A legkisebb nehézség elől megfutamodó.

Majd nyugdíjas korban visszatérnek - mondják sokan.  Addig ki tartja fenn az országot ?

Egyáltalán még lesz "magyar" ország ahova visszatérhetnének ?

Mert  tudjuk azt is, hogy semmi sem vesz el , csak átalakul. Ha nekünk nem kell majd mások belakják.

Aztán lehet sopánkodni, szidni a szomszédot, hogy mindenki ránk haragszik, meg pikkel ránk.

Mások semmibôl országot alapítanak maguknak, mi meg feladjuk amink van.

***

A fák tanítása

Mit tudhatnak a fák,
amit mi nem tudunk?
Mi emberek,
akik a földre csüngő csupasz karunkat
csak akkor emeljük,
ha falánk ajkunk enni, inni kér...
s futunk, gyűjtünk,
nem tudjuk hová, miért?

De nézzétek
az ezerkarú fák fáradhatatlan ágait,
mozdulatlan a homorú ég felé tárulkoznak...
Miért futnának, miért gűjtenének?
Égtől, földtől mindennap megkapják
ami kell.
Lombjaikat paskolja szél,
mosdatja eső,
nyújtóznak egyre följebb
zölden derengő tiszta homlokukkal
fényindáikon a nap felé.
Nem aggodalmaskodnak,
tudják a Törvényt,
mely a mezők liliomai,
ég madarai felett is őrködik,
s gondtalan sütkéreznek
a mindenség sugarában.

(Tollas Tibor)

 

Még lenne egy vers amit szívesen ide másolnék, de csak a címét írom le:

"A külföld magyarjaihoz",  Petőfi Sándor tollából.

 


Kedves János!

Talán jobb lett volna, ha nem irsz és nem törsz pálcát senki fölött, tán nem Te is III/III-as voltal, esetleg szekus?

Kedves János! Tökéletesen igazad van! Osztozom  véleményedben, és el tudom képzelni, hogy mennyire sértő és fájó lehet Számodra egyik-másik kivándorolt  "magyarkodó" gúnyos megjegyzése, egy olyan IGAZI MAGYAR számára, aki vállalva a megaláztatásokat az ősi szülőföldünkön keresi "boldogulását".Sok szeretettel és tisztelettel gratulálok bátor vélemény-nyilvánitásodhoz. Évi       Ui. A Petőfi versre utalást is helyénvalónak tartom!

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek