Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

        Nyelvünk oly gazdag, de a helyi  tájszólás  kiegészíti, még változatosabbá teszi.

Nekem egyik legérdekesebb, máig emlékezetes, egy nógrádi kolléganőm szájából hangzott el:

-Van nektek tek?

Ezen mindenki mosolyog, mert érthetelen, de mikor megtudják miről is van szó akkor már hahotában törnek ki. Lefordítom. Azt akarta kérdezni egyik kolléganőmtől, hogy van nektek (eladó) tökötök.

 

A kullancs, paklincs változata is tőle származik.

 

 

Megtekintések: 3851

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Ebben járatos ember vagy, látom, akkor mondd bővebben. Azért gondoltam román eredetünek, mert otthonról jól ismertem ezeket a szavakat.
Mertem remélni, h valaki tudományosan eligazít ebben a kérdésben. Örülök, hogy Te vagy! :-))
Kedves Magdi,

amint időm engedi előkotorom a todományos bizonyítékokat is...
A lényeg: az ősök mi vagyunk: gyűjtőnév: magyarok. ( többféle néven szereplő törzsek nevén..)
A székely rovásírás megdönthetetlen bizonyíték rá...mi őriztük meg, annyi ezer éven keresztül...
Az etruszkokról: ők voltak híresek egyedül a fekete mázas kerámiáról...
Találós kérdés: napjainkban hol is van ilyen? :-)

Szeretettel.
Éva.
Fekete "máz" = az égetés során elzárják a füstnyílásokat (redukciós égetés), így a füst a kemencén belül marad, ezzel beszínezi az edényt. Ehhez megfelelő agyag kiválasztása mindig az adott terület függvénye. Magyarországon Nádudvaron tudják leginkább :) hagyományosan. A máz funkciója szerint a vízáteresztést biztosítja, a fekete kerámia, ha jól csinálják, szintén tudja ezt. Hamis áru az, amelyik átengedi a nedvességet.

 http://www.youtube.com/watch?v=dFhcPWxb6Pw   Aki még nem látta ezt kis videót,jó kis összefoglalás a rovásírásról.

Vazs megyei gyerek vagyok.
Vazs megye Vazsvár, ott terem a lekvár.
Kedves Magdolna . Most olvasom ezt a bejegyzésedet . Eszembe jútott Moldova Győrgy egyik könyve : Az Őrség panasza. Hát ott találunk említést , utalást arra is , hogy  a menekülő csángok egy időben ott telepedtek meg , ők hozhatták , hagyhatták maguk után e nyelvi emlékeket . De találkozni régi székelykapukkal is Őriszentpéteren , vagy más Őrségi falvakban .
Tek jeeee :)
Tek, Tek, ez nagyon jeee!
A fekete kerámia most biztosítja a vízátersztést vagy nem? :-))
A mi vázánk sajnos mindig átengedte a vizet. Csak dísznek volt való.
Erdélyben tobb halyen gyártják, tudtommal. Pontos adatot nem tudok sajnos, pedig Székelyföldön voltam egy ilyen gyárban szemet gyönyörkodtetni.
Köszi János, értem a logikát, azt hiszem.
Minden bizonnyal az agyagtól is függ, ráadásul a magas hőfokon égetett (+1200 fok fölött) edény fala már olyan szinten "üvegesedik", hogy a fekete füst csak dob rajta. Én ennyit tudok erről. Bocsánat a késői reagálásért.
Ma kerékpározás közben mondja egyik ismerősöm, hogy hol volt. A "hegybe".
Nálunk a hegyre szokás menni és a hegyen voltunk, ha már hazafele tartottunk.

Most meg a mosott hummit teregettem ki mint ahogy minap Mária említette, szilágysági gyökerünk ilyenekt juttat eszünkbe.

A kertben pedig mindjár egrest szedek, ami piszke, köszméte is lehetne.
"Guruló" málnát reggel korán csipegettem. ( Ezt sem hallottam otthon csak itt Szombathelyen.)
Van egy rozoga ruhaszárogatónk, ami már nálunk van 20 éve. Akkor használtan vettük, nem gondolva arra, hogy ilyen teherbíró lesz. Itt fregoli a neve, addig nem ismertem ezt a szót.
Fregoli ide, ruhaszárító oda ez jó vásár volt. 50 lejért vettük akkor ( 25-, Ft ), valaki meg akart szabadulni tőle. Lefestettük, a csavarokat időnkét meg kell húzni, pálcikával, botocskával megszorítani, és szinte naponta használható még mindig.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek