Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6558

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

A sárga gévagombát egy öreg erdei fűz törzséről szedtem, régebben folyóparti fűzfákon találtam, de előfordult, hogy diófáról is gyűjthettem. Úgy tapasztaltam, hogy kell 5...6 óráig áztatni, hogy a csersav kimenjen belőle. Persze, én eddig csak vízben, esetleg enyhén sós vízben áztattam. Nem tudom megítélni, hogy fafajtánként hogyan változik a gomba csersav tartalma.
Minden gomba ehető de van amelyik csak egyszer!!!
Minden gombát csak egyszer eszünk meg.
Kálmán Csaba hová tüntél el??? Szeretettel meghivlak a Pilisbe kirándulásunkra(lásd a programoknál).Üdv.Nagy Lenke.
A helyzet az, hogy megtaláltam életem gomba négyes találatát. Nagy fákat kerestem, és nagy gombákat találtam, úgy mint 3,25 kg , 3,75 kg, 5,70 kg, és a legnagyobbik 6,55 kg-os gombát, azaz 19,25 kg összességében. A gomba neve Grifola frondosa, magyarul Ágastapló, vagy bokrosgomba. Azt hiszem, hogy életem legnagyobb gombatalálatára tettem szert, mert ezek a gombák nemcsak nagyok, de gyógygombák is, és még igen ritkák is. Szeretném eltenni ezeket valamilyen módon, ezért kérem az olvasókat legyenek segítségemre. Jómagam úgy gondoltam, hogy egy részét megszárítom, hogy majd por alakban felhasználjam, míg a nagyobbik részéből savanyúságot készítek. Kinek mi a véleménye felőle? Javaslatokat várok. Köszönettel, Ds.
Jelzem a képet nem tudtam feltölteni valami miatt, talán bonyolult az eljárás.......
A képfeltöltést nem lehetne könnyebben megoldani, mert nekem sehogy nem sikerült?????????????
Gratulálok Dávid Sándorak az ágastapló-zsákmányhoz. Szerintem a szárítás meg a savanyúság készítés mellett lefagyasztásra is lehet gondolni. Megtisztított állapotban pl. műanyag-tasakokba téve mélyhűtőben vagy fagyasztóban lehet tartósítani. Én gyakran használom ezt a módszert másfajta gombákkal. Ágastaplóval még nem igazán találkoztam.
Utóbb a megszokottakon kívül volt szerencsém káposztagombát és óriás tölcsérgombát szedni. Sajnos a képek küldése nekem is gond, egyelőre.
Köszönöm Gáll Ferencnek a gratulációt, de várom még szakik véleményét is, hisz ez egy olyan gombatalálat, akár egy ötös lottó a gombaszedők közösségében. Ez a gomba egy gyógygomba az irodalom szerint, és hihetetlen szerencse ilyet találni, amit annak köszönhetek, hogyha elmegyek gombászni, valami, VALAKI a gombák felé irányítja a lépteimet, ezért találok több gombát a társaimnál.Ágastaplóról (grifola frondosa) eddig nem is tudtam én sem, de ezen nem is lehet csodálkozni, hisz olyan helyen élünk, ahol sokak a szemetüket kihordják a patakokba, az erdőbe, a mezőre, ami sokszor arra ösztönöz, hogy harakirit kövessek el magammal. Sokszor szégyelltem el azon a tényen, hogy székely vagyok!!!! Fájdalmas azt látni, hogy a FAJTÁM arra képes, hogy a szemetét a határra, az erdőbe viszi ki műanyag zsákban..........???
Kálmán Csaba még mindig nem válaszolt nekem a fenti közlésemre. Mi van vele, szabadnapot vett ki valahonnan???????? A képek feltételének egyszerűbb és közérthetőbb feltételét is kérem, mert az a szöveg, ami ott megjelenik e tárgyban, nem is érthető, nem is szakszerű na, a fenébe bele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Soknak meggyűlt a baja vele!!!!!!!!! Ez érthető-e Kálmán Csaba barátunk???????????
Hát kedves Kálmán Csaba, nagyon eltűntél valahova, pedig azt gondoltam, hogy lesz mondanivalód a gombáimmal kapcsolatosan annál is inkább, mert ilyen méretű és fajtájú gombát az emberek nem minden nap találnak, és ez kivételesen nagy szerencsével jön össze. Ha talált már valaki egyben 6,55 kg-os gombát, legyen olyan kedves, és írja meg itt ezen a helyen. Várlak Kálmán Csaba, hogy jele3ntkezz, mert gondolom, hogy értékelni fogod ezt az engem ért szerencsét, csakhogy a fényképeket nem tudtam feltenni ide, mert itt a könyvtári száma jelentkezik a képek helyett...........!!! Azért valahogy a képeket is sikerült ide tennem, csak itt van egy olyan baj, hogyha az ember megnézi a képet, és visszaakar térni a többiekhez, akkor egészen máshova érkezik vissza, valahová előre, és újból kell keresni a megfelelő oldalt. Ezen kéne valamit változtatni Csaba, hogy az ember tudjon lapozni rendesen. Köszönöm, és várom a jelntkezésedet....!Ds
Mellékletek:
Szia Attila! Köszönöm a gratulációt, de szerettem volna, ha ő is látja, mert ekkora gombákat alig találni e honban, és ő is (nagy) gombász lehet, ha jól gondolom. Azt hiszem ő is szívesen látta volna ezen gombákat, de remélem csak visszatér ide belenézni a beérkezett leveleket megnézni. Üdvözletem neked, Sándor.
Nem vagyok informatikus, mint Csaba, de én éppen így jártam múltkor, míg rá nem jöttem, hogy csak az oldal bal felső részén lévő zöld pont fehér balra (vissza) mutató nyillal lépjek vissza. No ezt szépen elmagyaráztam.:-)) Akkor nem tünik el az oldal.
Csaba hova tünt? Ezt már én sem tudom.:-((

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek