Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6555

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

A különböző fák anyaga főleg korhadásos állapotban különböző gombák táptalaja lehet. A fűz, a hárs, a nyárfa kedvez a laska-, pisztric-, vagy gévagombának. A tövisaljagomba a tüskés fák, bokrok gyökérkapcsolt gombája, de sok más példát is lehetne említeni ilyen téren. A tölgyfákat, azok tuskóit is érdemes figyelni, mert a májgomba például csaknem ezeken fordul elő. A gyűrűs tuskógomba,, az árvégű fülőke, vagy a porhanyós gombák szintén gyakran megtelepednek rajta.

Gyönyörű a "trófea" meg a többi gomba a kosárban. Mikor szedte Őket ? Gondolom, hogy nem most decemberben.
Szegfűgombából fasírtot szoktam csinálni. Megmosom , a műlyhűtőbe lefagyasztom és ledarálom mint a húst.. A kenyeret nem vizbe ásztatom ,hanem ledarálom.( előtte sűtőbe szárítom).A hagyományos fasírttal azonosan kell elkésziteni, talán több fűszert kell adni hozzá.
Csirkepaprikást szoktam csinálni és tört pityókával. Egy tepsibe gombapörkölt, rá pityóka kb. 1-2 cm vastagon és ezt amig van hozzá anyag és be a sütőbe össze melegiteni.
Hasonló gombapaprikás csak szalma pityókával.
Nos a szekfűgomba Y alakú spóráiról könnyen felismerhető. Húsa vastagabb mint a susúlykáé vagy a tölcsérgomáé és ránézve gyakorlott szemű gomász , felismeri a szinéről is.

Ha már megettük a gyilkosgalócát, mi a teendő? Szólni a papnak az útolsó kenetért:((((( Nagyon gyorsan orvoshoz fordúlni! Mintát vinni a gombából! Mindenki őrizzen meg egy a gombából, amig biztos , hogy nem volt mérgező!
Októberben szedtem a vargányát, a többit novemberben: tuskógomba, róka, csrepes gereben, szürkepereszke a többire nem emlékszem!
Igen, októberben még lehet szerencséje a gombásznak vargányát találni, ami esetleg nem is kukacos. Később többnyire a kosárban levők fordulhatak elő, aztán marad a téli fülőke meg a késői laskagomba.

Köszönöm, nagyon jó képek.Téli fülőkét még így nem láttam, a határozókban sem.Júdás fülével sohasem találkoztam, ez is jól  sikerült felvétel, szinte tapintani lehet az állagát.

A kosárban lévő gombák közül a szürke tölcsér gombákat ismertem fel.Nálunk Marosvásárhelyen , a Vácmányon találtam decemberben, meg voltak fagyva, egy hét múlva minden kiengedett és a gombák tovább nőttek és pont olyan ízletes jó állagúak mintha nem is fagytak volna meg.Ezeket meg október közepén Fekete Gödén a Görgényi havasok oldalán...

Kedves Krempels László !

Azok a furcsa valamik fán élősködő gombák. Magam is csodálkoztam, amikor az erdőben gomba után nézelődve észrevettem egy hasonló csoportot és nem tudtam mire vélni őket. Az itthon rendelkezésemre álló könyvekben hiába kerestem, nem találtam leírást, vagy valamiféle ismertetést róluk. Így, sajnos nem mondhatok többet, legfeljebb annyit, hogy ne szedjük, ne fogyasszuk, annál is inkább, mert a jelek nem arra utalnak, hogy valami különösen finom ehető gomba lenne.

Tisztelettel : Gáll Ferencz

Valóban, a szürke tölcsérgomba és a lila pereszke elég hosszú ideig bírja a fagyot és konzerválódik, így gyakran előfordul, hogy decemberben, vagy akár januárban is találunk olyan példányt belőlük, ami még fogyasztható. Szép a szürkékből álló boszorkánykör Incze Éva felvételén.

A júdásfüle-gomba elhalt faágakon nő, (bodza-, fűz-, mogyoró, stb.), nem túl gyakori, de tavasztól késő őszig bármikor előjöhet, rendszerint csoportosan. Ehető és amíg állaga kocsonyás, nem túl porcos, élvezhető is.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek