Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6555

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Hát, ezt a tavasszal fényképeztem, Ne szedjétek le, Ez Gyilkos!
AZ eddigi életem legnagyobb vargányája
Én is találtam ekkora vargányákat, mindig magas fűben, nem látható helyeken, de tele voltak kukacokkal. Fekete Gödén a cigányok ezeket is össze szedték és az olasz begyűjtők ezeket is átvették és lefagyasztották. Kitudja milyen drágán adták el megkészítve....

Nagy Kemény Géza a legutóbbi első képén bemutatja a gyilkos galócát, annak a fehér változatát, habár a kalap szélén látható egy halvány sárgás árnyalat. Jól láható a szoknyaszerű gallér ás a többé-kevésbé fejlett bocskor is, amiről egyből felismerhető. Legjobb, ha az ilyen gombákhoz meg sem próbálunk hozzányúlni, emiatt veszítették sokan életüket. Az  ugyanannyira halálos gyilkos galóca tulajdonképpen zöldebb, sárgás-zöldes színű. Egyszer majdnem leszedtem, mert a kalap színe szinte olyan volt, mint a zöldhátú galambgombáé, de amikor láttam a szoknya-gallért, meg a bocskort, rögtön tudtam, hogy mi áll előttem és otthagytam.

A hatalmas vargánya gyönyörű élmény lehetett, ami emlékezetes a gombász életében.

Incze Éva hozzászólására azt tudom mondani, hogy sokszor előfordul, hogy a legszebb, legnagyobb talált gombáink vagy kukacosak, vagy rothadtak, vagy penészesek, vagy vének, vagy szárazak, egy szóval használhatatlanok. Hogy vannak akik tisztességtelen üzleti célból mégis felhasználnák, legyen ez az ő dolguk.

:)
Háááát ezt a szürke gyilkost, csak azért tettem fel, mert már senki sem keresi fel a gombászokat, pedig lehetne dicsekedni egy két sikerélménnyel...vagy most téli vakáció van?
Mellékletek:
Erről a rozsa szín gombáról tud e valamit Gáll Ferenc vagy bárki. A Zsing patakjában találtam , egy korhadt farönkön, nagyon feltűnő volt abban a környezetben. Biztos nem ennivaló, mert aprócska de nagyon dekoratív...olyanok voltak mint sok apró pöfeteg

Kedves Éva, valószínűleg pöfeteg gombát találtál, amely jelen esetben éppen rózsaszínű. Az ilyen apró, csoportokban előforduló pöfetegek színe nem mindig fehér, vagy nem tiszta fehér. Lehet sárgás, barnás, szürkés, zöldes, lilás és rózsaszínes is. Hogy valóban pöfeteg-e, igazán a belsejéból tudhatjuk meg. Ha a már ismert pöfetegekre jellemző szivacsos állományú, illata ugyanolyan kellemes, akkor pöfeteg, ha kemény, sötét, pikkelyes, kellemetlen szagú, akkor nem pöfeteg, hanem az áltriflák családjába tartozó mérgező gomba.  

Lehetseges, hogy pofeteg, olyan szep volt de eszembe nem jutott, hogy elvagjam. Nagyon apro es nagyon rozsaszinu volt, ez nem egy fokozott, manipulalt szin, ilyen volt valojaban.Sajnos eletlen a kep, azert  fenykepeztem nefeletsel, hogy a nagysagat aranyithassam, ha megkapom valamelyik hatarozoban...

Ez a gomba párducgalóca, hatása a gyilkoséval vetekedik.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek