Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6555

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Szarvasgomba a neve és magam is szedem, habár inkább férfias foglalkozás. Nem is ebből élek, ez számomra hobbi, akárcsak a kalapos gombászás. Éppen holnap indulok egyet szétnézni utána, de nemcsak erről szól a történet, hanem a túrázásról. Mert amennyit itt adnak érte, azért nem igazán érdemes elindulni. Itt még sajnos nincsen meg a kultúrája és az igény rá. Ennyi a válasz. Üdv.
Köszönöm kedves Kata, Áldott Húsvéti Ünnepet kívánok én is! :-)
Én is a rókagombát szeretem a legjobban de mivel ritkán megyünk haza csak csiperkét eszünk mert az van bőven.A férjemmel éppen gombatermesztéssel foglalkozunk.a férjrm már gyerekkora óta én csak 13 éve vagyok a szakmába.nagyon szeretem csinálni pedig nehéz munka,hacsak a szedést vsszük is.
Mellékletek:
Ez már igen, gratulálok! Láttam a képeket, döbbenetes teljesítmény. A zsákokat ti oltjátok? Mit szoktatok csinálni a letermett zsákokkal?

Csak tippként mondom, de talán hallottatok már róla, hogy gyapjas tintagombát is lehet termeszteni, az utóbbi időben nagyon sok gyógyhatását fedezték fel, amellett, hogy nagyon finom.
Hát mi úgy vesszük a zsákokban a hőkezelt komposztot amelyben már csira ia van és kb 6 hét mulva terem .a termés ideje is 5-6 hét ,amely 3-4 hullámot jelent amikor annyi a gomba hogy potyognak le a zsákrol.Amikor leterem vannak direkt ezzel foglalkozó brigádok és kisteherautóval elhordják de van amikor oda jön valaki és kér letermő zsákot a kertjébe trágyázni.szóval röviden ennyi.A tintagombárol én nem hallottam csak a shiitake gombárol ,az is füszergomba ,kellemes íze van ,ha többféle gombát összefőzünk,pl.laskagomba,fehér illetve barna csiperke és ebbe egy szem shiitake-t.Láttam már ördögszekér nevű gombát és rózsaszin illetve sárga laskagombát Kerecsenden termesztik.Nagyon érdekes.Majd ha még olyan helyen járok lefotózom és felrakom a képeket.Üdv nektek barátok.
Azért is kérdeztem a letermő zsákokat, mert kertben szétszórva van úgy, hogy megtelepszik, majd kialakul egy micéliumtelep és évről-évre terem, - no persze nem annyit mint a zsákok.

Laskagombát én is próbáltam termeszteni, be is oltottam egy tönköt boltban kapható oltvánnyal, el is kezdett szépen kihajtani, aztán a laskagomba helyett lepketapló nőtt ki. :-) Amúgy a laskagombáért valahogy nem vagyok oda, csak épp volt egy felesleges tönköm, amivel gondoltam elbohóckodom.

Üdv Neked is.
A lasksgomba inkább rántva jo csak egy kicsit rágós.Hasonlit a csirkehus ízére.a letermettel kapcsolatba csak akkor terem rajta ha nem terítik el a kertbe de különben se nagyon mert a letermett az azt jelenti hogy a micélium már ki adta magábol a lelket és nem tud teremni.Ha netán van rajta pici gomba azt le lehet szedegetni a zsákról de amugy nem nagyon.Tudod a micéliumnak is van egy termési hőfoka amit ha nem ér el maga a komposzt akkor vagy megsül benne a csira vagy pedig a lehüléstől lefagy.Tehát ezt ugy értsd,hogy mindig ugyanolyan hőmérséklet kell legyen a pincébe vagy atermesztőházba .Volt már rá példa nálunk,hogy 100 000 ft-ra vettünk gázpalackot hogy fel tudjuk fűteni a komposzt hőmérsékletét.Nyáron meg ha nem elég mélyen van a pince akkor a klima megy éjjel-nappal.Nem szeretnélek untatni a termesztett gombászással,mert tudom az igazi amit a természet ad a maga szépségével együtt.amúgy én Madéfalván nőttem fel és a nagyapám nagy erdőjáró a mai napig ,pedig már 75 éves és nagyon sokat vitt magával a Hargitára és környékére akár gombászni,vagy csak pisztrangászni,meg kokójza(áfonya) és havasimeggyet (vörösáfonya) szedni.Azok az évek voltak a meghatározó lépések az élet felé.Egész nap csak oktatott és magyarázott mindenféle füszálat és gyógynövényt ismer és ezeket magarázta nekem.Most már értékelem is de akkor még egy kicsit untam.
Nem is úgy értettem, hogy a letermett zsák fog újra teremni, hanem a kertben szétterítve, az abban lévő micélum, gombaspóra megtelepedhet és a rá következő évben kialakulhat egy új telep, pont úgy mint a mezőn. Nekem többen mesélték, hogy ilyen letermett zsákokat használtak komposztnak és csodálkoztak, hogy évről-évre terem.

Szerencsés vagy, hogy nagyapád ennyire ismeri a növényeket és gombákat, ha van rá lehetőséged, javaslom, készíts jegyzeteket, videófelvételeket, mert ez az ősi tudás kincset ér, kár lenne veszni hagyni. Ebből könyvet is kiadhatsz, a gyógynövényekre, a természetes gyógymódokra, és az ezekkel kapcsolatos kiadványokra mindig lesz kereslet. Emellett pedig Székelyföld hagyományaihoz, kincseihez is kapcsolódik, nem is tudom, hogy van-e ilyen kiadvány.
Ejjha, gyönyörű "mesegomba" . Azért ez a neve, mert szinte minden meséskönyvben ezt rajzolják. :-)
Amúgy "Légyölő galóca" (Amanita muscaria) a hivatalos neve és muszkarin-tartalma miatt, a sámánok ezt hasznáták bizonyos mennyiségben a révüléshez. Nagyobb mennyiségben komoly mérgezést okozhat.

Ugyanakkor a régi időkben légyfogónak is használták, egy tál tejbe aprítva, a szekrény tetejére téve odavonzza a legyeket.
Szívesen. :-)
Az biza, szépek.
A "Nagy őzlábgomba" (Macrolepiota rhacodes) és a "Piruló őzlábgomba" (Macrolepiota rhacodes) nem mérgező. Természetese minden ehető gombára érvényes az, hogy nagyon nehéz étel.

Ugyanakkor van egy nagyon ritka nagy-őzlábgomba faj, amely gyomorrontást, hasmenést idéz elő. Ennek tudtommal nincs is hivatalos magyar neve, latinul "Macrolepiota rhacodes var hortensis"-nak hívják. Magyarul úgy emlegették, hogy "Kerti őzlábgomba". Szinte semmiben sem különbözik a piruló őzlábgombától, talán picit sötétebb nála. Egyedül a termőhelye különbözteti meg az ehető pirulótól: ha nitrátdús, vagy erősen trágyázott, vagy nagy komposzthalmon találunk rá, hagyjuk békén. Egyszer erdőben találtam két-hármat, ami valószínűleg az volt, ugyanis a vadászok által elrothadt és összehúzott levélkomposztból nőttek ki. Elsőre a színe volt gyanus, a pikkelyek valahogy sötétebbek voltak.

De ettől még nem kell félni a nagy őzlábgombáktól, ha nem komposztos-trágyázott helyen nőtt, legalább tenyér méretű és eltolható a gyűrűje, akkor bátran szedjük le.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek