Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6559

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Szívesen. Nincs mérgező ikertestvére, ez tényleg az a gomba, amit kezdő gombászok (azaz ismerik az alapokat) is bátran szedhetnek, ha betartják az alábbi szabályokat:
- legalább tenyér méretű legyen a kalapja
- legyen eltolható a gyűrűje
- a piruló őzlábgomba fajt ne komposztos vagy trágyázott területről szedjük
Bocs, siettem, a "Nagy őzlábgomba" neve latinul nem rhacodes, hanem "Macrolepiota procera".
Ilyenkor a legfinomabbak, mert - habár sütéskor összeesnek ugyan, de azért egy kis juhtúróval, szalonnával ki lehet "bélelni" őket.
Ez is szép, hivatalosan "Pikkelyes pöfeteg"-nek (Calvatia caelata) hívják.
Hogy lehet ide képet feltölteni? Van egy pár képem, talán szarvas gomba.Szeretném ha egy hozzáértő megnézné.Köszönöm
Ezt a gombát Fekete Gödén találtam, fenyő erdőben, tavaly szeptember végén.Átható illata volt, annyira, hogy már zavart, nem tudom mihez hasonlítani az illatát.Szeretném, ha valaki ráismerne.Az idén is megnézem majd szeptemberben, hátha megint kapok.Egyik a jégszekrényben van lefagyasztva...
Mellékletek:
Kedves Éva, gratulálok, ez egészen biztosan szarvasgomba, valószínűleg "Homoki szarvasgomba" (Terfezia terfezioides). Sajnos nem vagyok otthon annyira a szarvasgombákban de, ha megkóstol egy egészen pici darabot és édes, akkor valószínűleg homoki. Javaslom a következő honlap átböngészését, ott komolyan foglalkoznak a témával: http://www.szarvasgomba.hu/
Hűtőben is jól eláll, de az említett honlapon biztos erről is szó esik.

A lelőhelyet nem kell elárulni másnak, mert a pénzsóvár embereknek semmi sem szent, és tönkreteszik a környéket.
Köszönöm a jó tanácsot,vagy fehér, vagy nagy spórás szarvasgomba, majd ha kifagyasztom akkor megszagolom, mert az egyik állítólag fokhagymára emlékeztet, a másik pedig a torma illatára.Hát,én azért nem vagyok biztos még most sem, hogy hová tartozik, de enni sem kívánom, mert az illata tényleg nagyon erős volt, amikor szárítottam és elment az illata a szárítástól. Összeraktam az ízletes vargánya szárítmánnyal , a fiam elvitte s talán használja is pörköltek ízesítésére. Homoki nem lehet, mert fenyőerdőben találtam.Na még kutatgatok...Köszönöm...
Szívesen. Igaz, tényleg nem lehet homoki szarvasgomba, mert az fenyőerdőben nem terem.
Nem akarok ünneprontó lenni, de már olyat is hallottam, hogy ehető gombát evett valaki, de a nagy eső, ami szedés előtt volt, belemosta a mellette lévő mérgező gomba anyagait, és az illető bele is halt. Ez Krasznán történt, a Szilágyságban.
Még erre is oda kell figyelni!
Ez így egészen biztosan nem igaz, egyszerű tévhit.

A halálos gombamérgezéseket jellemzően a gyilkos galóca (Amanita phalloides) és ennek fehér változata (Amanita phalloides var. verna) vagy a nálunk ritka hegyeskalapú galóca (Amanita virosa) idézi elő. A halálos dózis kb. 5 deka egy felnőtt esetében, ami egy gyilkos-galóca példányt vagy több kisebbet jelent.

Az egy tévhit, hogy, ha egymás mellé kerül a gyilkos galóca és az ehető gomba, akkor "átmérgezheti" a másikat. Még, ha rá is folyik az ehető gombára a mérges gomba nedve vagy spórája, az ember otthon úgyis megmossa azt. Olyan viszont eőfordulhat, hogy az illető a kosárba szedett letört gomba-darabokat, amiről azt hitte, hogy ehető, miközben azok gyilkos-galóca darabkák voltak, tehát mindenképp gombát kell fogyasztani a komoly mérgezéshez.

A kisebb fajta őzlábgombák (Lepiota fajok) vagy a turján fenyvesgomba (Galerina marginata) is okozhatnak halálos gombamérgezést, de ezek apró gombák, és ugyanúgy számos darabot kell elfogyasztani belőlük a mérgezéshez.

Természetesen, ha valaki az ehető gomba közvetlen közelében mérges gombát talál, akkor hagyja ott az ehetőt is. Nem mintha bármi baja lenne ettől, de nincs rosszabb annál, mint rettegve elfogyasztani egy finom gombás ételt. :-)
Köszi a megnyugtató válaszod. Ez akkor nagy port kavart a községben, aztán az igazság az ki tudja mi volt. A Te változatod hitelesebben hangzik.
Szép napot!

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek