Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6559

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Osztrák csészegomba (Sarcoscypha austriaca) és hozzá ibolya. Ehető gomba, de ahogy mondani szokták se íze, se bűze. :-)

Köszönöm.
A ferj kerdi az asszonyt,-miert vagy feketebe oltozve erre az asszony
-ne torodj velle edd meg a gombalevest.

Késő őszi napon már a hó harmat is megjelent októberben Gyergyó-Gyilkostó (Erdély ) Találtam ezeket a gombákat Szeretném tudni nevüket ,ehetők ,mérgezők Az lepett meg ilyen későn jelentek meg Természet járó lévén nem találkoztam mostanáig 1250 m tengerszinti magasságban előre is köszönöm Árpi

Mellékletek:
Kedves Árpád,

a tűlevelekből sejtem, hogy fenyő- vagy vegyeserdőben találta. Abban biztos vagyok, hogy fülőke-fajról van szó; amennyire a képekről meg tudtam határozni, ez valószínűleg "Bunkóslábú fülőke" (Collybia butyracea) és nem ehető.

Nem ismerem túlságosan a fülőkéket, pereszkéket, mert amelyikük ehető, annak sincs valami nagy élvezeti értéke. Talán a "Téli fülőke" (Flammulina veutipes) még elmegy egy gombalevesnek, főleg, hogy - mint a neve is mutatja -, novembertől márciusig terem és ilyenkor nincs más.
Ok köszönöm a választ Igen fenyves erdőben találtam nagyon hasonlit a májusi pereszkére Az fehérebb ez meg barnáb üdv Árpi
A második nem hasonlit Én inkább kénvirág gombának saccoltam ? ? ?! ! !
A lemezek "piszkosságából", elsőre nekem is ez ugrott be, de a képet jobban megnézve, ezek a lemezek inkább fehéresek. A sárga kénvirággomba és a vöröses kénvirággomba lemezeinek más fiatalkorban van egy sárgás beütése, később pedig kap egy piszkos, zöldes árnyalatot. Ezen kívül ezek a lemezek szabadon-állók, míg a kénvirággombáé érintik a tönköt, amely vékonyabb és hosszabb mint a képen látható. Szerintem ez inkább idősebb, viharvert fülőke.
Háát, annyira azért nem hasonlítanak, a májusi pereszke egy vastag húsú gomba, erősen lisztszagú és fehér, vagy vajszínű.
Tévedtem ,tövisalját akartam írni :))az is tavasszal terem nálunk Majdnem egy ídőben a pereszkével Üdv Árpi csak be azonosítom valahogy
Semmi gond, itt egy kép a "Tövisalja gombá"-ról (Entoloma clipeatum), ezt két éve szedtem. Ahogy a képen is látszik, a lemeze kezdetben rózsaszínes, amely idősödve hússzínűvé alakul.

Az egyik fontos dolog, hogy csak rózsafélék (kökény, galagonya, hecserli, kajszi stb.) alatt szedjük, tehát sohasem erdőben, vagy erdőszéli bokor alatt, a másik fontos dolog, hogy csak május közepéig. Ugyanis megtévesztésig hasonlít hozzá a "Zöldesszürke döggomba" (Entoloma rhodopolium), illetve valamelyest a "Nagy döggomba" (Entoloma sinuatum), ezek júniusban már megjelennek.

Ok itt küldök egy gomba fajt Mi ezt is tövisaljának hívjuk Sajnos nem tudom a latin nevét Így tudnánk egy hajóban utazni Igaz vidékenként ,népiesen máskép nevezik Én probáltam a magyar tudományos nevét megtanulni Üdv Árpi
Mellékletek:

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek