Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6559

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Sajnos nem tudom meghatározni, milyen gombáról van szó, de a lemezek alapján az ehető "Fehér tarlógombára" (Leucoagaricus leucothites) vagy valamilyen mérgező kisebb fehér őzlábgombára gondolok. A baj az, hogy itt nem látok gyűrűt a tönkön, márpedig mindkettőn szokott lenni, legalábbis nyomokban. Ha lenne bocskora, akkor szóbajöhetne a ragadós bocskorosgomba is.

Ha lenne egy részletgazdagabb kép, amin a méretek is jobban behatárolhatók és, ha tudná az ember, hogy hol terem, az talán segítene. De amúgy az ilyen jellegű gombákat ott szoktam hagyni, mert még nincs meg hozzá a kellő tapasztalatom, hogy 100%-ban meg tudjam határozni.
Kedves Kata,

nem látok semmi aggasztót a vulkánkitörésben. Mindig is voltak ilyenek, és lesznek is. Inkább arra érdemes odafigyelni, hogy rövid időn belül, azaz néhány hónapon belül sorozatos földrengések voltak a Föld különböző pontjain, amelyek meghaladták a R.skála szerinti 6-os erősséget. Csak fél füllel figyeltem a híreket, de talán épp tegnap vagy vasárnap volt Afganisztánban egy ilyen. Jó lesz erre odafigyelni és kideríteni az okát, mert aggasztónak találom a gyakoriságot.

Amúgy, visszatérve a vulkánkitörésre és légtérzárra, ilyenkor érdemes elgondolkodnia az embereknek azon, hogy mennyire törékeny ez a látszólagos biztonság, amit a gazdasági és technikai fejlődés nyújt.
Amint irtam a Kalmár Makara gombás könyv után probáltam be azonosítani Több mint 20-30 éve eszem ,fogyasztom A Maros forrás vidékén találtam ,kevesen szedik Üdv Árpi
Kedves Árpád,
ha ilyen régen fogyasztja, akkor gondolom jól ismeri. Jó lenne látni egy jobb képet is róla, illetve az is érdekes lehet, hogy hol terem (erdőn, mezőn).
Ezt a gombát szedjük minden tavasszal, Gödemesterházán, fű között nő, valóban a tarló gombára hasonlít, olyan se íze, se bűze gomba, de nagyon sok van a legelőkön egészen június elejéig.Nagyon sok határozót átnéztem, de sehol sem találtam.Minden esetre, ettem belőle tojásos gombát, nem mérgező...még élek...
Hat hogyan is kezdjem a gomba nagyon izletes ,finom eledel ,de nekem mindig egy szomoru tortenet jut eszembe,a 80-as evekben meg sepsiszentgyorgyon,erdelyben,ferjemmel az allomas nyegyedi lakasunkban,egy napkegyetlen szomoru hirre mentunk haza,a szemben levo tombhazban,ket gyerek halalhiret hallgattuk a szomszedoktol.a gyerekek a nagyszuloknel voltakvakaciozni,mar nem emlekszem pontosan milyen okbol nem voltak otthon a nagy szulok,de arra emlekszem hogy a gyerekek gombat szedni mentek ki az erdobe,nagy orommel haza vittek hogy meglepetest csinalnak a nagy szuloknek,a kislany a nagyobbik meg keszitette, es ettek is belole, amire a nagy szulok haza ertek a korhazba szalitottak a gyerekeket de mind a ketto meghalt gomba mergezesben,a szulok ossze roppantak a tragedia sulya alatt,igazan szanalom volt hallani a tortenetet ami sajnos megtortent eset volt,en csak annyira kerek minden szulot nagyon vigyazzanak a gyerekekre ha erdobe engedik oket,irma
Nagyon köszönöm, hogy leírtad ezt a szomorú történetet, mert rendkívül tanulságos. Jól mutatja, mennyire nem játék a gomba és, hogy a szülőknek mekkora felelőségük van abban, hogy a gyerekeknek elmagyarázzák, hogy nem csak a szabadban, de még a kertben vagy az udvarban talált gombát sem szabad leszedjék.
Hát akkor jó reggelt Neked... gondolom már az van. :-)
Szia Csaba.Voltál idén gombászni??Nekem most volt eggyik legszebb élményem,rengeteg kucsmagombát találtam.Üdv.Lenke.
Szia Lenke,

persze, hogy voltam, tettem is fel korábban képeket, ha visszaolvasol, megnézheted őket.
Sajnos nem sok kucsmagombát találtam, de azért két-háromszori kajálásra elég volt.
Te milyen kucsmagombát találtál? Örülnék, ha tennél be képeket.

Szia,
Csaba
Hogy áldott, gyerekkori jóbarátom és felesége mondásával éljek, az erdő szelleme kedveli a természetbarát gombászt. :-) Úgyhogy délelőtt kiugrottam néhány percre a közeli berekbe szétnézni egy kicsit, mert volt egy sanda gyanum, hogy ennyi esőtől beindulnak a tavaszi gombák. Rég szerettem volna megmutatni az elhalt fán termő, Sárga gévagombát (Laetiporus sulphureus), íme.

- felülnézetből, megfigyelhető a legyezőszerű alakzat és a narancssárgás színárnyalat:


- alulnézetből látható, hogy a színe kénsárga:


- megtisztítva:


Jelenleg felszeletelve, fokhagymás tejbe áztatva pihen estig a hűtőben.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek