Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6559

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Nah, kiváncsian várom.
Szép-szép, vargányahegyek meg egy-két galambgomba. Ezt mind a vadászúr lőtte? :-)
Egyik ismerősöm, pár perce azzal csöngetett be, hogy nézzem már meg, hogy az alábbi pöfeteg ehető-e. :-)

Fenyőerdőben láttam sok olyan gombát, amit sajnos nem ismertem.Világosbarna kalapja volt, kellemes gombaillata, lemezei normális sűrűen álltak, nem lefutóak. Szerintem a pereszkék családjába tartozott, de nem a könyvekből , és általam a valóságban is ismert fenyőpereszke, hanem valami más. Esetleg füstbarna csoportos pereszke lehet ? Nem tudom, de jó lenne, ha tudnám azonosítani. Ha valaki tud, segíthet, szívesen fogadok véleményt, esetleg tanácsot.
Köszönettel :
Gáll Ferenc
Ez alapján bármilyen mérgező gomba is lehet, látni kellene egy-két részletes képet a kalapról, lemezekről, tönkről. A pereszkék lemezei jellemzően "pereszkefoggal" kapcsolódnak a tönkhöz. Valahogy nem kerültem túl nagy barátságba velük, annyi más finomabbnál finomabb gomba van ilyenkor.
Szívesen.
Köszönöm a választ. Sajnos részletes képet nem tudok küldeni, és nem tudom, hogy egyhamar meglátom-e még azt a fajta gombát. Addig is beérem a többivel, hiszen jónak ígérkezik a gombaszezon.
Szívesen. Sok sikert és főleg körültekintést a gombavadászatokhoz.
Azanyjaa, csorog befelé a nyálam :-))
Egyébként paradicsomszósz helyett juhtúrót is lehet használni a masszába, pont úgy, mint a pizza alapnál: van amelyik paradicsomszószós és van amelyik juhtúrós.
Hehe, ez is olyan mint a horgászat, nem lehet elég korán kezdeni. :-)
Zsuzsa, amikor Csaba megkért, hogy engedd meg neki, én is gondoltam rá, hogy hátha nekem is megengeded, bár így utólag nem vagyok biztos, hogy Téged kért-e meg, vagy éppen mást! Sebaj, hátha nekem is megengedtetik már csak azért is, mert én is székely vagyok. Ó na, engedd meg, kérlek! Ó na, ne légy olyan na! Mármint arról (is) van szó, hogy ezt a tálat itt fentebb el lehet képzelni őzláb gombából, de nem a kinyílt, kiterült nagy malomkerekekből, hanem amikor még zárt a kalapja és bunkó alakú (fogadjunk, rám gondolsz ilyenkor, de ne lepődj meg, magam is így vagyok vele). Elkészítési receptet nem adok, de másféle gomba (némi gereben, kevés szegfű, róka) hagymával, fokhagymával, petrezselyemzöld, sonkával, borssal......ízesített párolt keveréke mehet bele a kalapba kissé előpárolt rizzsel. Mártásnak pedig egy gombás, paradicsomos, sajtos, tejfeles, zellerleveles habarás köréje, amit aztán be a sütőbe úgy 15-18 percre, majd kivéve és reszelt sajttal megszórva vissza a lerbe még 12-14 percre 195 fokon. Ne felejtsd el na sört se, legyen megfelelően behűtve, de előtte kötelezően kell a féldeci szilvapálinka, és ebből kiindulva a töltelék se tartalmazzon tintabombát, mert úgy már mérgezett lesz az életed is. Na, akkor jó étvágyat hozzá, és szerencsés lóláb, bocs Őzláb vadászatot, különben most kezdődik az igazi szezonja, de én nem szeretem. Dsanyi ()
Izé... nem sokat értettem, hogy mire is kérsz engedélyt, de érezd magad otthon. :-)
Úristen, 10 tojást?? Vacsorára???
Medveanyám, ezt hányan ettétek? :-)
Egyébként, egészségetekre,

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek