Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Annyi fele szóródtunk a nagyvilágban, sok népi bölcsesség tudatában lehetnek sokan közülünk. Erről is beszélgethetünk, egymást gazdagítva.

A retek meséjét  mindenki ismeri, de azt hogyan fogyasztható azt tapasztalom nem mindenki tudja. Ezzel kezdem, mivel most a retek az egyik első tavaszi zöldségünk. Reggel méreg, délben étek, este orvosság. Tartja a mondás, és ez így nagyon is igaz. Aki szereti tartsa be, és egészségére fog válni.

 

 

                                                       

Megtekintések: 5993

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Magdika, ezt a bolcs mondast masold be te a viragkedvelok oldalara, jo!Epp odaillo:)) Koszi
Hajni, én ezt nem a virágpalántokra értettem, hanem a zöldségfélékre. A virágokat mindenki a látvány alapján vásárolja, és kinek mi a kedvence. Én nem túl virágosat veszek, mert az tovább tart. Az ültetés ideje, már ott is eljött, ha erre gondoltál.
Nem rendes lány az, akinek a kezében elhervad a virág az istentisztelet végére.

30 évvel ezelőtt még a lányok virágot és zsebkendőt vettek a kezükbe, amikor a templomba mentek. Az asszonyok boldogasszonylapút. Azóta a tudomány is bebizonyitotta, hogy jó emberek közelében valóban virulnak a növények . Perzse a nép ezt sokkal hamarabb tudta, mert a legény a csalfa lányról száznál is több éve azt énekli, hogy akár a templomba is elmehet vezekelni, "be is ülhet a legelső székbe, elhervad a tubarózsa a kezébe."
Az oregek meseltek mindig, ha Holdnak udvara van akkor hideg ejszaka lesz!
Vagy 50 éve mondta egy szilágysámsoni nagymama: annak a csecsemőnek, aki a kezét a füle mellé fekteti,de a tenyere zárva van, lesz pénze az élete folyamán. Aki nyitva tartja a tenyerét, az szegény lesz.
Vasárnap lévén az a mondás jutott eszembe: a pap sem mondja kétszer.
Sikerült azonban ezzel megsértenem már valakit. Közöljük ezt alkalomadtán úgy, hogy ne legyen bántó.
Jó pap holtig tanul, mégis hülyén hal meg. (ez már egy másik)
A pap befejezte tanulmányait=meghalt
Hát ezt nem ismertem.:-)) Ezért most mivel megnevetettél, bejelöllek barátnak. Mondjál még ilyen jókat!
Ma reggel, nagy bánatunkra, buborékos eső esett, ami azt jelenti tartós lesz. Még ez is!
Szürkület után nyáron "valami", amit talán sose láttam, a tücsökéhez hasonló berregő, cirpelő hangot ad ki, erre mondják Szilágyballán: Szól a szarbogár, jó idő lesz.
Nem tudja a jobb kéz mit csinál a bal.
Ki a kicsit nem becsüli, a sokat nem érdemli.
Ne szólj szám, nem fáj fejem.
Addig jár a korsó a kútra, míg nyaka törik.
Hosszabb péntak mint szombat.
Olyan hosszú, mint ide hat hét (vagy mint nagypéntek)
Kicsi a bors, de erős.
Ma ezek jutottak eszembe, folytathatnám , de hagyok nektek is. :-))
Olyan hosszú, mint a szentiványi nóta.
Erős, mint az oláh ecet. Két liter kell egy főzetbe.
Ki korán kel, aranyat lel.
Pontos, mint a légyszar. (Bocs, de ezt én nagyon elmésnek tartom.Nem találtam a mai gyerekek között olyat, aki tudná, hogy a légypiszok pontokból áll, nem is tudták megfejteni a mondást.)
Erős, mint a bivaly. (Egyetlen pár bivaly volt a falunkban, mert a gazda a szurdékban lakott, ott olyan sár volt, hogy az ökrök se tudták kihúzni a főútra a szekeret.)
Aki nem dolgozik, ne is egyék!
Jól vetette meg az ágyát. (Sikeres az élete)

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek