Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Annyi fele szóródtunk a nagyvilágban, sok népi bölcsesség tudatában lehetnek sokan közülünk. Erről is beszélgethetünk, egymást gazdagítva.

A retek meséjét  mindenki ismeri, de azt hogyan fogyasztható azt tapasztalom nem mindenki tudja. Ezzel kezdem, mivel most a retek az egyik első tavaszi zöldségünk. Reggel méreg, délben étek, este orvosság. Tartja a mondás, és ez így nagyon is igaz. Aki szereti tartsa be, és egészségére fog válni.

 

 

                                                       

Megtekintések: 5994

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát. (Ez ismertebb változat)
Ki mint vet úgy arat.
Magdi, egy pindurkát vitatkoznék veled. A "Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát" szélesebb jelentéstartalmú, mert ezt negatív értelemben is lehet használni. Sőt, én legtöbbször ezt a használatot hallottam. A "Jól vetette meg az ágyát" kimondottan pozitív jelentést hordoz.
Igazat adok Neked, akkor ez jutott eszembe és így reagáltam. Nem gondolkodtam el mélyebben ezen csak most. Köszi
Sok beszédnek sok az alja. Így jár, aki szószátyárkodik, megszólják érte.
Csordultig a pohár.( Nem jó értelemben, mert ez néha jó is valakinek.)
Sok beszéd szegénység.
Jár a szája, de nem mond semmit.
Olyan a szája, mint a tyúk segge. (=Csúnyán beszél, pletykál. Elég "szépen" megfogalmazták.)
Jár a szája, mint a kacsa segge. (Meggondolatlanul beszél)
Azt hiszem jól tudjátok, de azért leírom. Hiszen mindnyájunknak vannak már tapasztalatai is...
Madarat tolláról, embert barátjáról...
Bővítve: a rokont nem választhatod meg, az van. Szeretem vagy nem , az is van. Ilyen is, olyan is, de van.
Minden családban vannak vadhajtások, amik egyszer csak nemes hajtássá válhatnak, valamint fordítva is igaz.
Röviden: én választom meg, ki legyen a barátom. Erről jut eszembe, hogy "itt is" nem mindig jutnak át a bejelölések. Már kaptam reklamációt. Szíves elnézést kérek, mindenkitől, ha nem szóltam vissza, hiszen elképzelhetően nem jelent meg a bejelölés.
- Aki ügyes, pletykálni is nagyon jól tud.
Édesanyám szokta mondogatni, és milyen igaza volt.
Ki mint iszik, úgy dolgozik. (Aki hirtelen és alaposan nekilát az ivásnak, az a munkának is úgy áll neki. Bodokon hallottam.)
Meg tudja fogni a dolog végit.
Fogd meg azt a poharat! -biztatják azt, aki csak nyalogatja a bort.
-Többet ésszel mint erővel!
( Ma nagy szükségünk volt az észre, hogy erőnk is maradjon. Fahordás volt, tegnap és ma is egész délután.)
-Eszednek gazdája légy! - jut ezsembe még az észről, meg
-Nem voltál ott, mikor az észt osztották.
-Annyi az eszed, amennyi kilátszik.
-Okos enged, szamár szenved.
BUTA:
Káposztalé van a fejében.
Annyi esze van, mint egy tyúknak./ Tyúkeszű.
"Van ám itt kugyi" - mondta a fejére mutatva egyik falumbéli, akire a többiek azt mondták: féleszű, félbolond. (kugyi = cefre)
Okos, mint a tordai kos. Farral/ (más vidéken) seggel megy a vályunak.
Hátul állt sorba, amikor az észt osztották.
Agyament. Üresfejű. Esztelen. Buta. Bugyuta. Gügye. Bangó (Gelencén hallottam)

OKOS:

Agyafúrt. Furfangos. Facsarintos eszű. Nagyeszű.
Jár az esze!
Nem megy a szomszédba észért.
Annyi esze van, mint tizenkettőnek.
Vág az esze,mint a borotva.
(Kissé átcsúsztam a szinonímák területére)
Nyelvünk gazdagsága tagadhatatlan. Nagyon szépen bizonyítottad Mária most is. Nem is tudok hozzátenni most így hirtelen.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek