Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Annyi fele szóródtunk a nagyvilágban, sok népi bölcsesség tudatában lehetnek sokan közülünk. Erről is beszélgethetünk, egymást gazdagítva.

A retek meséjét  mindenki ismeri, de azt hogyan fogyasztható azt tapasztalom nem mindenki tudja. Ezzel kezdem, mivel most a retek az egyik első tavaszi zöldségünk. Reggel méreg, délben étek, este orvosság. Tartja a mondás, és ez így nagyon is igaz. Aki szereti tartsa be, és egészségére fog válni.

 

 

                                                       

Megtekintések: 5998

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Az alma nem esik messze a fájától. ( Meg nagyon egészséges, olvassátok el az István blogján, ahogy a körte sem gurul messze tőle.)
Hallgatni arany. (de nem mindig)
Nem mind arany, ami fénylik.
Eső után köpönyeg.
Lassú víz partot mos.
Vizet csépel. Fölöslegesen tesz/ mond valamit.
Ne kérj tanácsot attól, aki evés közben vizet iszik. Ezt a tudomány hol alátámasztja, hol az ellenkezőjét mondja.
Ha valakit álmodban zavaros vízben látsz, annak valami baja lesz. Ha tiszta vízben látod, egészséges.
Aki egy nap három liter kotlós vizet nem iszik meg, az nem dolgozott eleget/ rendesen.
Vízivás szegénység. Ezt biztos a boros gazdák találták ki.
Van aki bort iszik és vizet prédikál.
Valaki megteszi helyettem másnap? Nem szokása senkinek. Marad az első változat. :-))
Azonban:
-Gyakorlat teszi a mestert.
-Ahány ház, annyi szokás.
-Amit szabad Jupitarnek, nem szabad a hatökörnek.
-Aki sokat markol, keveset fog.
Elnézést kérek de hozzáfűznék két nem egészen szalonképes szólást hiszen ezek is a mieink:

Izzad mint k...va a templomban.

Bölcs Salamon mondá vala,
Hangos fingnak nincsen szaga.
De azok a csendesek,
Rettenetes büdösek!
.........
de amelyik lapos, csendes,
annak szaga rettenetes.

de amelyik csendes, lapos,
annak szaga irtózatos.
Szerfölött érdekes, olvassátok csak!
Ennyit a magyar nyelv bölcsességéről...

A leghosszabb magyar mondat, ami ismert, visszafelé olvasva is ugyanaz...

"Kis erek mentén, láp sík ölén, oda van a bánya rabja, jaj Baranyában
a vadon élő Kis Pálnét nem keresik."

Melyik másik nyelv alkalmas ilyesmire?
Befőztétek már a paradicsomot? Ki is lehet főzni, kinek hogy tetszik:-))
A hagyomány azt tartja, az augusztusban érett paradicsom a legjobb befőzésre. Igyekezzetek van még pár nap erre. Olyan finom édes és sűrü lett, nagyon igaz a népi megfigyelés. Még gyüjtögetek valamennyit ezekben a napokban, és üvegbe vele.
A legszebb példányokból magot veszek, ebből lesz jövőre palánt.
Ha valaki értetlenül, ostobán bámul: ( Krasznán a mondás)
Bámul, mint Bogya Pista csókája.
Fogott egy csókát, s rosta alatt tartotta. Meg akarta tanítani beszélni, de a csóka csak bámult. Mérgében le akarta vágni a fejét. Mielőtt megtette volna odaszólt a madárnak, hogy mégegyszer utoljára nézzen szét.( :-))
Van egy örömhírem Nektek!
Ma, Szent Lőrinc napján jó idő van, így a néphagyomány szerint kellemes, napsütéses őszre lehet számítani.
Más felfogás szerint, ( ez minket most nem érdekel annyira :-)) rontó is lehet, mert szeptember 5. után megromlik a dinnye, és a hideg miatt fürdeni sem lehet már a szabadban.
Megsúgom, reggel Szabó Máriával beszélgettünk a chaten, ő mondta. Én sem tudtam, rögtön kértem írja be ide. Ő mondta, hogy csak később, mert vendégségbe megy. Én nem tudtam ennyit várni és utánanéztem.
Leírtam, őt megelőzve, mindenkinek örömhírként.
Mert Lőrinc belepisil a dinnyébe.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek