Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.


A régi Röpülj pávára és Vass Lajosra is emlékezve, emlékeztetve


Végre, nem valamelyik trendi nyugati tévé által levetett göncöt tukmál ránk a közszolgálati! Szombat esténként végre ünneplőbe öltöztethetjük lelkünket, mert a Duna televízió hétről-hétre sokunknak szerez örömöt itthon s határainkon túl is, ahová eljut égi csatornáján a Fölszállott a páva. Az ének, a zene és a tánc révén végre ismét megmutathatja magát országnak-világnak a tradicionális magyar kultúra, a magas nézettség pedig azt bizonyítja, hogy igenis van befogadói igény a valódi értékeket képviselő népzenére és néptáncra. A versenyzők felkészültségét, műsoraik minőségét a tiszteletre méltó, tudós zsűri szakszerűen, nagy hozzáértéssel és empátiával szokta értékelni. Eddig tehát remek!


Hogy örömünk mégsem lehet teljes, annak két oka is van:


A műsor sava-borsát elveszi a show! A reklám is így hirdeti, ami önmagában nem lenne baj, ha már a modern idők cégére ezt kívánja, de sajnos, képernyőre is így kerül – s a két tehetséges és roppant szimpatikus műsorvezető is így vezeti. Hivalkodóan uralkodnak a látványelemek, túl sok a háttérvetítés, olykor didaktikusan szájbarágó, sok(k) a mozgó-forgó stilizált népművészeti elem, s mindez még visszatükröződik a fényes „padlón” is.  Hiába dicséri a zsűri a fellépők ízléses öltözékét, ha a sok villódzás közepette nem láthattuk! Az a benyomásom, hogy a műsor készítői mintha nem bíztak volna önmagában a zenében és a táncban, s külső eszközökkel igyekeztek rásegíteni…


A másik, s talán ez még fontosabb: Hiányzik az egész műsorfolyamból egy olyan személyiség, aki be tudná vonni a közönséget is, megénekeltetné a jelenlévőket, pár mondattal olykor tanítana, ismeretet terjesztene, segítene eligazodni népi kultúránk hatalmas tárházában. A legalább hatvan évet megélt korosztály még jól emlékezhet e műsor előképére, a Röpülj páva televíziós vetélkedőre. Akkor, ott Vass Lajos, Fügedi-Bárd Judit szavaival „a XX. század utolsó néptanító nótafája” adásról-adásra megénekeltette a közönséget, s lebilincselő személyiségével elérte, hogy népdalt énekeljen a fél ország. Igaz, a Röpülj páva szülőatyja, Lengyelfi Miklós szerkesztő volt, az ő érdeme elvitathatatlan, de a vetélkedősorozat emblematikus alakja – ahogy azt ma mondanák: arca – a műsort vezető Vass Lajos volt. Még a kisiskolások is csak „páva bácsinak” emlegették akkoriban.


Fájdalom, hogy a mai pávások nem emlékeznek, nem emlékeztetnek Vass Lajosra. A zsűritagok is általában a táncház-mozgalomban jelölik meg gyökereiket, visszább nem mennek, pedig ők is valamennyien Vass Lajos „köpönyegéből bújtak elő”! Ezt bizony már illett volna valakinek elmondani, legutóbb például a szombati elődöntőn, mivel éppen akkor, azaz november 24-én tartották emlékünnepségüket Vass Lajos hazai és külföldi tisztelői, halálának 20. évfordulóján, Budapesten, a Patrona Hungariae Gimnáziumban (előzőleg, délelőtt az Új Köztemetőben lévő síremlékét koszorúzták meg). A mai magyar médiában – régi szóhasználattal élve – szinte csak egy mínuszos hírt érdemelt…


Röpülj páva! – szólt a felhívás jó ötven éve. Hogy valóban szálljon is, azért a maiaknak – minden elismerésünk mellett - még jócskán van tennivalója.


(Megjelent a Polgár Portálon, 2012. november 29-én)

Megtekintések: 190

Szólj hozzá !

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.

Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz

Hozzászólt Koppányi Zsuzsanna December 2, 2012, 9:43pm

Kedves Sándor! A legnagyobb gondnak azt látom, hogy a tanító nénik sem tudnak énekelni, az énekórákat sokan az egyéb elmaradások pótlására használják. Több kolléganőmtől hallottam, hogy ő aztán nem kínlódik az énekkel, a könyvben levő dalokat nem ismeri, kottát olvasni nem tud, hangja nincs, nem röhögteti ki magát. Elnézést kérek, ha valakit bánt az általánosításom, de nálunk így volt, és az eredményt tekintve nem járhatok túl messze az igazságtól. Pedig leginkább az iskolában lehetne megénekeltetni a gyerekeket (hol máshol?), el lehetne érni, hogy még a botfülű is örömmel tegye...

Hozzászólt Ozsváth Sándor December 2, 2012, 8:18pm

Kedves Zsuzsa! A népitánc tanításával én is elégedett vagyok - tantervvel, oktatókkal s minden egyébbel.

Az énektanítással azonban nem! Óraszámcsökkentések, a népdal-tanítás és tanulás hiánya - eredmény: nemhogy népdalt/népdalokat, de szinte semmit sem tudnak énekelni gyermekeink (még a Himnuszt sem, legfeljebb elüvöltik, mint ahogyan hallhatjuk a válogatott meccseken). Kodály tanár úr meg forog a sírjában...

A Fölszállott a páva lenne a legjobb alkalom arra, hogy ismét énekeljenek fiaink.
 Ha megénekeltetnék őket, ha nem csak néznék, hanem részesei is lennének., akkor, talán, ismét...

Hozzászólt Koppányi Zsuzsanna December 2, 2012, 5:32pm

U.i.: A gálaműsort azért gondolom nagy lehetőségnek, mert ezek a tehetséges fiatalok végre jó hírt visznek rólunk a nagyvilágba, megmutatják valódi értékeinket.

A mi kerületünkben - egy lelkes pedagógus kezdeményezésének köszönhetően - több mint tíz éve minden iskolában van néptánc oktatás (eredetileg az egyik tornaóra kiváltására vezették be).
Az óvodákban választható szakkör formájában tanítanak néptáncot.
Természetesen nem csak a tánclépéseket ismertetik meg a gyerekekkel, hanem a hozzá tartozó kultúrát is. Nagyon jól kidolgozott tantervük van. Hogy honnan vesznek ennyi oktatót? Úgy, hogy tervszerűen nevelik az utánpótlást. Az első néptáncos nemzedék tagjai közül sokan már tanítanak, és jó szervezéssel jut belőlük mindenhova. És még úgy is tökéletesen működik a dolog, ha netán a "tanító néni" orrában piercing van...
Ha megtanulunk ügyesen gazdálkodni a tehetségeinkkel, én jó hírre számítok... mert a csodára hiába várunk...

Hozzászólt Boros Magdolna December 2, 2012, 1:59pm

Bizony nagy öröm, ha a világ -valami pozitívum kapcsán -felfigyel ránk! Véleménynyilvánításra is van lehetőségünk. A fent említett Magyar Hírlap Online oldalon megjelent cikk alatt, de a Polgár Portálon is O.S. cikke alatt van hozzászólási lehetőség.

Hozzászólt Nagy Magdolna December 2, 2012, 11:29am

Annak is örültem az este, hogy a "pót" gyerekeim szívesen nézték és nem kapcsoltak máshova...

Kedves Sándor, jól látod és láttatod a hiányosságokat. Remélem eljut ahova kell...!

Hozzászólt Ozsváth Sándor December 2, 2012, 10:13am

Ez valóban nagyon jó hír!

A legjobb hír azonban az volna számomra, ha - mondjuk egy év múlva - legalább száz pávakör működéséről adna hírt a magyar sajtó...

Hozzászólt Koppányi Zsuzsanna December 2, 2012, 8:32am

"A védnökségvállalás eredményeként a Fölszállott a páva győztesei - az UNESCO Közgyűlése elnökének meghívására - 2013-ban felléphetnek az UNESCO párizsi palotájában rendezendő gálán."

Ez jó hír!

Hozzászólt Koppányi Zsuzsanna December 1, 2012, 10:01pm

Igazad van Magdi, így kellett volna. Milyen kár, hogy itt minden vélemény jól el van rejtve... Néha nem ártana, ha sokan olvasnák, és eljutna az illetékesek fülébe is...

Hozzászólt Boros Magdolna December 1, 2012, 8:11pm

Azért az ötletet kigondoló, megvalósító elődökről erkölcsi kötelesség szólni! 

Hozzászólt Boros Magdolna December 1, 2012, 7:59pm

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek