Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Aki saját maga süti a kenyeret, az tudja, hogy nincs is finomabb a frissen sült kenyér izénél, illatánál; ez az, amit sohasem lehet megunni. Jöhetnek ide receptek, tapasztalatok.

Az alábbi évek óta bevált:

Hozzávalók 1 kiló kenyérhez:
60 deka finomliszt (nem rétesliszt)
15 deka rozsliszt
1 deci langyos tej (soha nem szabad 30 foknál melegebb legyen)
1 jó teáskanál cukor
1 deka élesztő (1 csomag élesztőnek az ötöde)
kb. 3,5 deci langyos víz (soha nem szabad 30 foknál melegebb legyen)
1-1,5 teáskanál só
1 kávéskanál (mokkáskanál) köménymag
1 kávéskanál (mokkáskanál) őrölt bors
1 evőkanál olaj

Este a dagasztótálba össze kell keverni a finomlisztet és a rozslisztet (ha nincs rozsliszt, akkor lehet mind finomliszt), majd csinálni kell egy fészket a közepébe. A kézmeleg tejbe bele kell aprítani az élesztőt, bele kell tenni a cukrot és addig kell kavargatni, amíg fel nem oldódik. Kb. 5-10 perc múlva bele kell önteni a liszt-fészekbe, majd a tetejére rá kell húzni egy kis lisztet, de nem kell összekavarni. Az egészet le kell takarni egy kendővel és reggelig szobahőmérsékleten kell hagyni érlelődni. (Tulajdonképpen 5-6 óra is elég arra, hogy az élesztőgombák megfelelően elszaporódjanak.)

Reggel aztán, a 3,5 deci langyos vízbe el kell keverni a sót, a köménymagot és a borsót, ezt bele kell önteni a dagasztótálba, végül rá az evőkanál olajat. Az egészet jól össze kell dagasztani, majd hagyni kell kelni kb fél órát. Aki géppel dagaszt, érdemes olyan programot választania, amely félóra dagasztás+félóra kelesztésről szól. Ezután a tésztát ki kell önteni a dagasztótálból, át kell gyúrni (kb. fél perc), meg kell formázni cipónak vagy vekninek, majd a tetejét be kell vagdosni, s végül, ha tálban szeretnénk sütni, akkor beletesszük a tálba a megformázott cipót. Ezután le kell takarni egy kendővel és hagyni kell kelni. Amikor kb. két óra múlva megkelt, be lehet tenni a kb. 220 fokos, előmelegített sütőbe és kb egy óra tíz percet kell sütni. Sütés vége előtt negyedórával érdemes megfordítani a tálat. Amikor kivettük a sütőből, a kenyeret oldalára kell billenteni a tálban és egy fakanalat alá dugni, hogy szellőzzőn, vagy pedig ki kell venni és rá kell tenni egy rácsra húlni.

És végül a legfontosabb: mielőtt megszegnénk a kenyeret, három keresztet vetünk rá.

Jut eszembe: ha azt tapasztaljuk, hogy a kenyér belsejáben nagyobb hézagok alakultak ki, érdemes a tetejével lefelé szárítani, miután kivettük a sütőből.

Megtekintések: 496

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Ez a téma megér egy misét, úgyhogy nyitottam neki egy "Vissza Édenbe(?)" c. fórumot, folytassuk ott. :-)
párszárító: olyan, mint az aszalókosár. Nagy fenekű kosár, melynek alacsony széle van. Az a lényeg, hogy tudjon benne száradni-szellőzni a pár.

összemarik: a két nyitott tenyerünket egymás mellé tesszük, és az abban keletkezett mélyedés "űrtartalma"

ízik: csutkaszár. A törökbúzáról mikor letörjük a csöveket, megmarad a szár a száraz levelekkel. Ezt az emberek szárvágóval levágják, kévébe kötik. Télen a tehenek lerágják a leveleket, csak a szárat hagyják meg. Ez az ízik.

előte:a kemence ajtaja
Köszi, hogy leírtad ezeknek a régi szavaknak a jelentését. Amúgy visszaolvastam és az a sejtésem, hogy a párkészétés- illetve majd ebből a kovászkészítés kulcsa az a másfél kiló szőlő. :-)

Egyvalami azonban továbbra sem világos számomra. Végülis mi a pár, mire való és a kenyérkészítésen kívül másra is használták? Azért kérdem, mert eddig csak a kovászról hallottam, de párról nem.
A múlt héten szerdán kenyérnek csúfolt valamit vásároltam az egyik multiban. Mégpedig kemencéset! Szégyen, avagy sem, nem bírtam enni belőle. Az első falat sem ment le a torkomon, annyira mű volt az egész. Idén nem tervezem, hogy kenyeret vásároljak! Kislányom is egyetért: Anya! Sokkal finomabb, amit te sütsz!
Sajnos csak villanysütő áll rendelkezésre, de legalább nem műanyagokkal dúsított kenyeret eszünk! Csöndben megjegyzem, hogy elég hetente sütnöm, mert valahogy eláll, nem savanyodik, nem morzsálódik...viszont az utolsó morzsája is elfogy.
Pont erre a következtetésre jutottunk mi is. Amúgy figyeld meg, hogy a bolti kenyér héja nem úgy törik, mint normálisan, hanem fura mód elnyúlik, úgy kell szakítani, - főleg másnap. Nagyon kiváncsi lennék, hogy végülis milyen adalékanyagok vannak benne, mert erről nem sokat hallani.
Hallottam a minap, hogy kenyérhéjpirosító, meg ropogóssá tévő adalék is van. Mondon nekem arra mekkora szükségem is lenne, nyilván 1-2 raklappal vételezek a következő nagybevásárlásom alkalmával.
Elhanyagoltuk ezt a fórumot, Édenbe menekültünk :), de csak Egypercre....
MAROSSÁRPATAKI HÁZIKENYÉR ÉS KALÁCS
Készítette (sütötte): Ercsei Emma, 68 éves
A fotók néhány perccel ezelőtt készültek.

1. Hevül a kemence


2. A megkelt tészta bevetésre vár


3. Megtörténik a bevetés az izzó kemencébe


4. A kenyér két, a kalács egy óra után készül el


5. A kiszedés lapáttal történik


6. A kenyér felső részét, égett héját, meg kell verni


7. Friss kenyér, friss kalács a konyhaasztalon


8. Aki készítette...


9. A kis Réka is besegített

... sajnos a dagasztásról lemaradtam.
Ez már igen, gyönyörű kenyerek, gratt. Már csak a részletes receptet kéne idefirkálnod, főleg, hogy milyen lisztből, milyen módon (kovásszal, élesztővel, mennyi kelesztési idővel stb) készült. :)
Most aztán nagyon irigykedem :) Jó étvágyat hozzá!!! Emma néninek pedig jó egészséget! A nyáron majd teszteljük az ízhatást :)
Isten eltesse am sokaig Emma nenit, meg a kalacsait is! Inycsiklandozo latvany! Kar hogy nincs rendelkezesre allo kemencem!

Jó volt újra megtekinteni a fotókat. Mostanság egyre ritkábban kerül az asztalra házikenyér...

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek