Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Annyi fele szóródtunk a nagyvilágban, sok népi bölcsesség tudatában lehetnek sokan közülünk. Erről is beszélgethetünk, egymást gazdagítva.

A retek meséjét  mindenki ismeri, de azt hogyan fogyasztható azt tapasztalom nem mindenki tudja. Ezzel kezdem, mivel most a retek az egyik első tavaszi zöldségünk. Reggel méreg, délben étek, este orvosság. Tartja a mondás, és ez így nagyon is igaz. Aki szereti tartsa be, és egészségére fog válni.

 

 

                                                       

Megtekintések: 5980

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Mint minden hónapnak, novembernek is megvan a maga szépsége, és hogy mi jön? Találgathatunk, a mondóka szerint:
Ködös Márton után
Enyhe telet várhatsz,
Havas Márton után
Farkast soká láthatsz.
Szent Erzsébet napja
Tél elejét szabja.
Az András-napi hó
A vetésnek nem jó.
Most találtam, osztom veletek.

Köszönjük!  Nem tudom, mártonkor mi volt, de mostanában "ködlik".

Bálint Gazda oldaláról...

Advent első vasárnapja

A karácsonyi dekoráció kikerülésének napja advent első vasárnapja (idén november 25.), a díszítés levétele és a karácsonyfa leszedésének ideje pedig általánosan vízkereszt, azaz január 6.adv5.jpg

A karácsonyi dekorálás jobbára az adventi koszorú elkészítésével kezdődik. Az első adventi koszorút egy hamburgi lelkész készítette, aki 1839. december elsején huszonnégy gyertyával díszített fenyőkoszorút lógatott a csillárra.adv2.jpg

Az ötlet azóta annyit egyszerűsödött, hogy már csak négy gyertyát kell a koszorúra helyeznünk, s nyugodtan kerülhet az asztalra is a dísz, ám a gyertyákat az advent négy vasárnapján kell meggyújtani.adv6.png

Én arra buzdítanék minden kert- és természetbarátot, hogy a természet kincsivel dekorálja a koszorút. A kerek koszorú megformálásakor érdemes tudni, hogy az a végtelenség, az örökkévalóság szimbóluma. A koszorú jobbára fenyőágból készül, zöld színe az eljövendő reményre utal.adv3.jpg

Napjainkban a koszorún négy gyertya áll, ami a karácsonyt megelőző négy hetet jelzi. A gyertya a keresztény vallás szerint Jézus szimbóluma. Miközben fényt ad, megsemmisül, feláldozza önmagát.adv8.jpg

Arra utal, hogy Jézusnak is meg kellett halnia, hogy megválthassa az emberiséget. A gyertya viasza Jézus teste, a kanóccal és a lánggal együttesen ugyanakkor a szentháromságot is jelképezi: a testet, a szellemet és a lelket. adv7.jpg

A koszorú díszítésének csak a fantázia szab határt. Kertészetekbena  koszorú és a rávaló kis termések, ágak egyaránt beszerezhetők. Én az Oázisban gyűjtöttem be a hozzávalókat. Amíg dolgoztok, hallgassatok karácsonyi dalokat!

Képernyőfotó 2012-11-24 - 21.30.43.pngAz egyik kedvencem a Muppetek és Andrea Bocelli közös dala, amiben a Muppetek el akarják magyarázni Bocellinek, hogy kell énekelni a Jinggle Bells-t. Nagyon vicces.

Helyesbítettek az oldalon, én is megteszem: idén december 2. / van Advent első vasárnapja :)

(a tévedéseket elkerülendő...)

Jól rászedtél! Én meg kívánom itt mindenkinek a kellemes adventi napot!

 

Nem hagyott nyugodni a dolog, mert már sokadszorra kiszámoltam, nem lehet ma. Rá akartam nézni a keresőben és /véletlen/ ugyanaz az oldal jött elő, ahol látom, hogy Ők is rájöttek közben és javították...

2012. december 13. 
Luca napjához több népszokás is kapcsolódik. Ezek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely-naptár bevezetésekor jó ideje ez a nap volt az év legrövidebb napja.
Luca-napja = Luca széke!
Mára a legtöbb fejben szinte ennyi maradt csak az egykori szokáshalmazból, ami december 13-hoz kötődött. Pedig a tollaspogácsa, az asszonyi munkatilalom vagy éppen a vénlánygúnyolás legalább ilyen izgalmas hagyományok lehettek.

Luca-széke. Mi is ez?
A hagyományosan nyolc vagy tizenhárom féle fából összeálló széket ezen a napon kezdték el megmunkálni, ám csak karácsony napján lehetett kész, s ekkor fontos szerepet kapott. A szék készítője magával vitte azt az éjféli misére, s ekkor ráülvén megláthatta, a gyülekezet tagjai közül kik a boszorkányok. Ők ugyanis az oltárnak háttal állnak, netán agancsot vagy más fejdíszt viselnek, de árulkodó az is, ha félre billlentett fejjel lép be valaki a templom kapuján. A boszorkát felismerve ezek után gyorsan szaladni kellett, s magunk mögé mákot szórva biztosítani, hogy leleplezett üldözőnk ne érjen nyomunkba.

Luca búza:
Ezen a napon kis tálkába búzát szórt a háziasszony, amit karácsony napjáig öntözgetett, s minél magasabbra hajtott ki addigra, annál bővebb termést jövendölt a következő évre. Gyakran gyertyát, mécsest helyeztek a kihajtott fű közé, s ha a láng szinte alig pislákolt át a sűrűségen, vidámság lett úrrá a házon.

Szerelmesek, termékenyek, vénlányok:
Az eseménydús nap során természetesen a szerelemnek is adózni kellett, így Luca napján készültek el például azok a jóslócédulák, melyeket a hajadon tizenkét férfi nevével látott el. Mindennap a tűzbe vetett egyet, s akinek a neve az utolsó, megmaradt papírdarabon szerepelt, vőlegénye lehetett.

Dolgozni tilos, ülni muszáj:
Tilos volt ilyenkor minden asszonyi tevékenység, így például a mosás, befőzés, kenyérsütés, de még a párolás is. Akit pedig Luca tilalomszegésen kapott, akár kővé is válhatott.
Szóval Lányok, Asszonyok óvatosan a munkával a mai napon!

Kedves Magdolna!

A napokban hallottam ezt a januári időjós-mondókát. Eddigelé még nem ismertem, s ezért elküldöm, hátha másoknak ismerős és kiegészítik. Így szól:

Piroska napján, ha fagy,
Negyven napig el nem hagy.

(Piroska - január 18)

Üdvözlettel: Szabolcs

 január 21. (Ágnes): Ha Ágnes hideg, engesztel Vince, hogy teljék a pince.

- január 22. (Vince): Ha fénylik Vince, megtelik a pince. Ha csepeg, csurog, kevesebb lesz a borod.

- január 25. (Pál): Ha fényes Szent Pál, minden termés szépen áll. Ha Pál fordul köddel, jószág (vagy ember) hullik döggel.

Fogadok, hogy ez a mostani ködös napokról jutott eszedbe.

A február 19-i Zsuzsanna naphoz a régi kalendáriumok szerint ha ebben az időszakban magasan száll a pacsirta és még énekel is, bizonyosra vehetjük hamarost „megjő” a jó idő, a csöpögő eresz pedig igen jó termést ígér.

Ennek reményében, Isten éltessen benneteket kedves Zsuzsannák!


Mátyás ünnepe és a tavasz közeledte jelentette a kapcsolatot a nép képzeletében. Így lett a bibliai szent - Jégtörő Mátyás, mert az ő szekercéje töri meg a jeget, a tél hatalmát.

Mátyás napkor mindenki örömére végre betekint a tavasz, Mátyás az, aki ha talál, megtöri a jeget, ha nem talál, akkor csinál. Sok helyen úgy vélik és a tavasz előjelét látják abban, hogy Mátyás kiosztja a madarak sípjait és szűre ujjából kiereszti a tavaszt.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek