Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Egy igen érdekes ötrészes filmet làttam Magyarorszàg anyagi és szerkezeti tönkretételérôl , ahol valaki a nemesség ûjbôli létrehozàsàt javasolta a kivülrôl irànyitott belsô végromlàs megfékezésére , vajon ez igy hirtelen ôrültségnek hangzik-e , egy olyan réteg ujbôli felélesztése , megszületése amely a nemzet érdekeit korrupciôtôl mentesen , anyagi és életàldozat àràn is képviselné .
Itt természetesen nem dzsentrikre gondolok , hanem normàlis bàtor emberekre , kik érdemeiknek megfelelôen
emelkednének .
Vàrom bizonyàra érdekes hozzàszôlàsaitokat ,

Megtekintések: 948

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Kedves Maister Éva!
Gratulálok, a már-már, tudományos -tanulmány számba menő hozzászólásához. Szívem szerint szólott! Ilyen hozzá állást várunk el, egy igazi Székely Nemes lánytól. Példaképnek állítom, ahogyan tájékozódik, utánna olvas nemzettsége eredetének. Sajnos, a hazafiságtól fűtött Honleányokból is nagy hiányt szenvedünk. Több tízezer lenne a szükséglet, az Önhöz hasonló kiművelt főkből.
Nagyrabecsüléssel ődvözli: Antal Dénes.
A honfoglaló magyarok a Székelyföldön feltehetően egy szláv alapnépességet találnak. A mai Kovászna és Hargita megye területén jelentős számban kerültek elő 11-12-ik századi, magyar népességre utaló leletek.
A magyar honfoglalást a Kárpát-medencében kis számú idegen történeti forrás említi, s ezek is időrendi pontatlansággal. A magyar krónikák is a magyarok Kárpát-medence-i letelepedésének az időpontjáról nem egységes, hanem egymástól eltérő, különböző évszámokat említenek. A honfoglalást bőven tárgyaló Anonymus, III. Béla névtelen jegyzőjének krónikája pedig – amint azt a hazai és idegen, külföldi történetírók megállapították – a történeti valóság szempontjából nem forrásértékü.
Lehet-e biztosan a honfoglalás időpontjának a 895-ös, vagy a 896-os évet tekinteni? Ezzel a kérdéssel kapcsolatban a legújabb történeti kutatás, a források kritikai vizsgálata alapján azt állapítja meg, hogy „ 895-900 között szállták meg a magyarok a Kárpát-medencét egy vagy két fázisban”, vagyis minden kétséget kizáró évszámot, időpontot nem lehet megállapítani.
Történeti tény, hogy a Bizánccal szövetséges magyarok 894-ben megtámadták Simeon bolgár Kánt, aki a Bizánc ellen indított hadjáratának irányát megváltoztatva a magyarok ellen fordult, de vereséget szenvedett. A Bizánccal kibékült bolgárok megverik az Árpád fia, Levente által vezetett magyar sereget, s ugyanakkor a bolgárok új szövetségesei, a besenyők is megtámadják a magyarok etelközi szállásait. Ezeknek az eseményeknek a következtében az etelközi magyarok s Levente seregének maradványai a Keleti-Kárpátok szorosain keresztül Erdélybe menekültek. Ezt az útvonalat jelöli meg a 9-ik századi legrégebbi krónika, a Gesta Ungarorum.
A honfoglalásnak ezt az útvonalát a krónika adatain kívül, honfoglalás kori régészeti leletek is bizonyítják. Ezek a Tusnádi és az Ojtozi szoroson – melyeket egész biztosan használtak a Kárpát-medencébe betelepült magyarok – keresztül vezető utak mentén kerültek elő Háromszék területén. A legjelentősebb honfoglalás kori lovas sírt Sepsiszentgyörgyön, az Olt baloldali magas partján, az ún. Eprestetőn 1943-ban találták a Csutakné homokbányájában dolgozó munkások. A kelet-nyugat irányban hanyatfektetett csontváz mellett egy kard, egy lándzsacsúcs, vasdarabok, valószínű vaskengyel maradványai, ló koponya s ló lábszárcsontok voltak. A kard egyenes, kétélű vaskard, bronzellenzővel. A kard markolatát borító fa vagy csontlemez hiányzott. A vaslándzsa köpűs s a fanyél megerősítésére a köpű oldalán átfúrt lyukon keresztül egy vasszeget vertek, mely eredeti helyzetében megmaradt. A kard bizánci eredetű, s ilyen típusú kard a mai Magyarország területén csak a kunágotai lovas sírból ismeretes.
Egy másik lovas sír Köpecen, ugyancsak az Olt völgyében, a Kőcsukk nevű helyen, az első világháború előtt került felszínre, s mellékletei a budapesti Földtani Intézetbe kerültek. A második lovas sírt a Kőcsukkon a két világháború között, kőrobbantás alkalmával találták, s ebből a sírból csak egy vas lópatkó, melynek párja ismeretes a soltszentimrei lovas sírból, került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
A Feketeügy völgyéből ismeretes a Réty-Eresztevény közelében – jelenleg Maksa községhez tartozik – levő Zádogostető nevű magaslaton, egy lovas sírból előkerült vaskengyel és vas lándzsacsúcs. Ugyancsak lovas sír melléklete lehet az a szablya is, amelyet magyar honfoglalás kori edénnyel együtt találtak 1907-ben Kézdivásárhely és Bereck között, a vasútvonal építése alkalmával. Feltehetőleg lovas sír tartozékai Zalánban a „Sasos völgyben”, valamint Kézdimarkosfalván a „Kismart” nevű helyen előkerült vaszablák is.
A Gesta Ungarorum a magyarok útvonalát jelöli meg, mégpedig a Kárpátok szorosain keresztül, s megpihenésüket, vagyis letelepedésüket Erdélyben. Az Olt, valamint a Feketeügy völgyében talált honfoglalás kori régészeti leletek alátámasztják a Gesta Ungarorum adatait a magyarok útvonaláról, miszerint a délkeleti Kárpátok mindkét szorosát használták áttelepülésük alkalmával. Hogy ez az esemény 895-ben történt-e, ennek a megállapítására sajnos, más írott forrás nem áll rendelkezésünkre. A honfoglalás kori régészeti leletek korára vonatkozólag időbeli támpontul szolgál az eprestetői bizánci kard, mely a szakemberek véleménye szerint 934 előttre datálható, vagyis nincs kizárva a 9. század vége sem. A soros családi temetők eddigi hiánya nem jelenti azt, hogy itt a menekülő magyarok csak átmenetileg tartózkodtak. Ennek ellentmondanak az Olt és a Feketeügy völgyében az eddig ismert korai magyar települések – Sepsiszentgyörgy, Angyalos, Réty, Csernáton, Torja – melyeknek pontos kronológiai besorolására még eddig nincs elég adat. Nem hihető el azonban az sem, hogy a Tusnádi Olt szorost, valamint az Ojtozit, melyen keresztül az őskortól kezdve vezetett a Keleti Kárpátok belső és külső lejtőin levő területeket összekötő kereskedelmi út, hogy a magyarok őrizetlenül hagyták volna, valamint az a tény, hogy a honfoglalás kori leletek a szorosokon kivezető utak mentén kerültek elő. Ezt a tényt bizonyítja az is, hogy a megszilárdult magyar királyi hatalom már a 12. században a Keleti Kárpátok külső lejtőjére helyezi a magyar állam határát, amit a Piatra Neamţ melletti Bâtca Doamnei- en feltárt magyar erődítmény, település és temető bizonyít.
Az eddig elmondottakból következtetve minden valószínűség szerint ez a vidék, mint az egész Erdély a 9. század végén, a 10. század elején a magyarok birtokába kerül. A 12. században a magyar királyság határa a Kárpátok külső lejtőjén van, s a magyarokat a határ őrizetében Délkelet-Erdélyben felváltják a székelyek és részben a besenyők.
A háromszéki Árpád-kori emlékek közül a legnagyobb érdeklődést a Zabolán és Petőfalván feltárt 12-13-ik századi temetők váltották ki. E sírok leletanyaga a Magyarország területéről ismert köznépi temetők leleteivel azonosak. Háromszék és Barcaság benépesítése után, a 13-ik század végétől, a 14-ik század elejétől indul el egy újabb folyamat: a magyar népesség kiáramlása a Kárpátokon túli területekre . A moldvai magyar helységnevek nagy része személynév + falvak típusú, ugyanakkor hiányoznak az –i képzős és a törzsnévi eredetű helységnevek; ez nagyjából jelzi a kitelepülés kezdetét.
Tisztelt Moderátor,
megtiszteltetés számomra és gondolom Meister Évi számára is a felkérés. Fontosnak és időszerűnek tartom, hogy tárgyilagosan, a legújabb kutatási eredményeket őssze vetve járjuk körbe a hun-avar-magyar-székely kérdést. Annál is inkább, mert az elmúlt húsz évben nagyon sok tudománytalan, romantikus, szubjektív érzelmekkel töltött írás is napvilágot látott. Időszerű, hogy végre a kutatási eredmények összevetésével, tárgyilagosan tárgyaljunk erről a témáról.
Amint Őn is javasolta, vitaindítónak bemásolom a már idézett tanulmányokat:
Legenda és valóság a hun-székely eredetkérdésben
Talán sehol az egész magyar nyelvterületen nem él olyan élénken a köztudatban a hun eredet fogalma mint a Székelyföldön. A székelyek nagyrésze ma is Attila nagykirálytól és Csaba vezértől származtatja magát és nem véletlenűl, hisz e legendás eredettutad az ősi krónikákra támaszkodik.
A székelyek eredetéről és mai szálláshelyükre való letelepedéséről a történészek sokat vitatkoztak az elmúlt 150 évben. Ez a kérdés, habár nagyon gazdag szakirodalommal rendelkezik, a különböző eltérő vélemények miatt, a mai napig nyitott maradt. Ennek oka, hogy a székelyekre vonatkozó írott forrásaink nagyon hiányosak és aránylag későn, a XVI-ik század második felében keletkeztek .
A székelyek eredetéről két ősi krónika tesz említést, az egyik az Anonymus krónikája, a másik pedig az ún. „Hun Krónika”. Anonymus a székelyekről a következőket mondja: ...”Néhány napra rá Árpád vezér és nemesei közös elhatározással sereget küldtek Mén-Marót bihari vezér ellen. Ennek a hadseregnek Ösbő meg Velek lettek a kapitányai és vezetői. Ezek a szigetről nekiindulva a homokon keresztüllovagoltak, majd a Bőd-révnél áthajóztak a Tisza folyón. Innen továbblovagolva a Kórógy vize mellett ütöttek tábort. Ott a székelyek, akik előbb Attila király népe voltak, Ösbőnek hírét hallva, békés szándékkal elébe jöttek, s önként kezesül adták fiaikat különféle ajándékokkal. Sőt Ösbő serege előtt első hadrendként indultak Mén-Marót ellen harcba. A székelyek fiait azonnal elküldték Árpád vezérnek, s ők maguk elöljáróban a székelyekkel Mén-Marót ellen lovagoltak”... Anonymus krónikáját, mivel az sokkal későbben íródott, egyes történészek „romantikus gesztának” tartják és hiteles forrásértékét megkérdőjelezik. A Hun Krónika viszont, amely a magyar őskrónika első részét képezi, részletesen leírja a hun birodalom összeomlását és a 3000 hun harcos visszavonulását a „Csigla mezejére”, akik később székelyeknek nevezték magukat . Itt megjegyzendő, hogy sem a Magyar Krónika, sem pedig a Hun Krónika nem maradt meg eredetiben, ezért nem lehet eldönteni, hogy a székelyekre vonatkozó adatok a hagyományra támaszkodnak, vagy pedig a szerző fantáziájának szüleménye.
A székelyek hun eredetéről Kézai Simon is említést tesz. A XI-ik századi krónika, valamint a belőle egymástól függetlenűl merítő Anonymus és a kései krónikák mind azt vallják a székelyekről, hogy a Kárpát-medencébe érkező magyarság már itt találta őket mint Attila népének, vagyis a hunoknak fennmaradt töredékét. A középkor folyamán a székelyeket mint a magyarságtól különböző, de vele rokon, önálló etnikumot (natio Siculica) emlegetik, s hogy valóban valamely, a magyarsághoz csatlakozott, törökös nomád lovas vezető réteggel rendelkező törzset kell látnunk bennük, azt az oguz-törökök nemzetségi szervezetének megfelelő katonai és társadalmi beosztásuk – hat tisztségviselő nemzetség s ezeken belül 4 – 4 ág – tövábbá könnyűlovas harcmodoruk, melyet a krónikák tanúsága szerint még akkor is megőriztek, mikor a magyar hadsereg nagy része már a nyugati, nehézlovas hadviselésre tért át, valóban ezt látszik igazolni .
A Székelyföld népvándorláskorára vonatkozó írott források hiányában a régészeti kutatások eredményeire kell támaszkodnunk. Ezek alapján a következőket mondhatjuk el:
Dél–kelet Erdély, a mai Székelyföld területe, amelyet a Kárpát-Kanyar övez, a római Dácia szerves részét képezte és Trajánusz császár idejében hódították meg. Az itt található hegyszorosokat – a tusnádi, az ojtozi és a bodzai szorosokat – a provincia keleti limesvonalán katonai táborokkal (castrum), valamint őrtornyokkal (burgus), erősítették meg. Az elmúlt évtízedekben a Székely Nemzeti Múzeum álltal a komollói, nagyborosnyói, oltszemi és berecki római táborokban végzett régészeti ásatások nyomán megállapítható, hogy ezt a területet a római hadsereg és adminisztáció Gallienus (254-268) császár idejében adta fel, amikor már a Római Birodalom keleti határait a kárpok, valamint más, különböző vándornépek, köztük a gótok, élénken támadták .
Az Olt és a Feketeügy vidékére, amelyet a római hadsereg elhagyott, betörtek és letelepedtek a gótok, akik szövetségben voltak a kárpokkal. Kárp eredetü régészeti leletet ezen a vidéken nem ismerünk, gót emléket viszont annál többet. Gót településeket tártak fel Sepsiszentgyörgyön, Kilyénben, Oltszemen, Árkoson, Gidófalván és Köpecen, az Olt völgyében, a Feketeügy mentén pedig Komollón, Rétyen, Csernátonban, Torján és újabban Albisban is.
A gótok megtelepedését ezen a vidéken a Kr. u. III-ik század második felében, nemcsak a felégetett római táborokban talált Arab Fülöp (244-249) pénze bizonyítja, hanem egy 1960-ban, Csernáton határában talált éremlelet is. Ez utóbbi kb. 60-80 darab, Kr. u. a III-IV-ik századból származó éremleletből egy Gallienus császár, (254-268), három II. Constantinus császár, (323-361), egy pedig Constantinus Gallus császár, (351-354) korából való, a csernátoni Haszman Pál múzeum gyűjteményébe került.
A sepsiszentgyörgyi, kilyéni és rétyi gót telepek anyagában egy-egy II. Constantius császár korabeli ezüstérem került elő. Ugyancsak e császár korából valók az Oltszemen, Dálnokban és Kovásznán előkerült pénzek is. Tamásfalván, a feltárt négy bronzéremből egy I. Constans, (333-350) idejéből való. Sepsiszentgyörgyön, a város határában, a Debren patak völgyében két, Maximianus Herculeus, (286-305) korabeli bronzérmet találtak.
Más gót településeken és elrejtett kincsekben, mint a Sepsiszentgyörgy-Eprestető-i település és a tekerőpataki kincs is találtak több, III-ik századi császár korabeli érmet. Ezek a leletek azt bizonyítják, hogy a Székelyföldön, a római pénzek forgalma megszakad a III-ik század közepén és csak a IV-ik század első felében folytatódik, amikor normalizálódik a viszony a Római Birodalom és a gótok közt és újra indul a kereskedelem.
Az elmondottak alapján megállapíthatjuk, hogy Erdély és közelebbről a Székelyföld történetében, ez a kor nem számítható késő római kornak, mivel a terület a gótok fennhatósága alá tartozott, akik egy jellegzetes anyagi kulturával rendelkeztek, amely a rájuk jellemző sajátosságokon kívül, a velük kapcsolatban levő kárpoktól és a rómaiaktól is átvettek bizonyos elemeket. Ilyenek a sepsiszentgyörgyi gót településen előkerült kézzel készített, borkán formájú, négy gombfüllel ellátott edények, amelyeknek pontos analógiáját a marosszentannai nagy gót temetőből ismerünk . A Rétyen feltárt, a fenék mentén hornyolással díszített csészék, valamint egy füles csésze és egy Sepsiszentgyörgyön talált amfora , a gótok kapcsolatait bizonyítják a kárpokkal. A füles csésze Havasalföldön is előfordul a korabeli településeken és a IV-ik századi Spanţov-i temető anyagában. A római hatást bizonyítják a nagyméretű, egyenes szájú, a vállon hullámvonalakkal díszített, (Krausengefässe tipusú), Kézdiszentléleken előkerült edények. A többi gót településeken feltárt kerámia ezen a vidéken a rájuk jellemző jeleket hordozzák. A Sepsiszentgyörgyön feltárt hamvasztásos sír melléklete a gótok korai letelepedését bizonyítja az Olt völgyében, a Csernátonban előkerült csontvázas, melléklettel ellátott sír viszont már egy későbbi korszakra utal.
Az Olt völgyi gót településeken és a tekerőpataki kincsben talált ékszerek, harangalakú csontfésük, félkörös, leveles fibulák megegyeznek a marosszentannai gót temető anyagával. Sepsiszentgyörgyön az Eprestetőn és Kilyénben ékszer öntőminta és egy vasolvasztó kemence is előkerült, amely azt bizonyítja, hogy a gótok fémművességgel is foglalkoztak.
Az Olt völgyében feltárt régészeti leletek alapján megállapíthatjuk, hogy a gótok a harmadik század második feléban birtokukba vették az Olt és a Feketeügy vidékét. Azt, hogy a kárpoknak milyen szerepük volt ebben a hódításban, nem sikerült tisztázni, vivel kárp régészeti leletet nem ismerünk. Egy másfél százados uralom után, a hun betörés nyomására a gótok kénytelenek voltak elhagyni az Olt völgyét. Amint azt a tekerőpataki kincsben talált három, Gratianus, (367-387) császár korabeli aranypénz bizonyítja, a gótok a IV-ik század végén mentek el erről a vidékről. Egyes gót elemek IV-ik századi továbbélését bizonyítja egy II. Valentiniánus császár, (372-392) korabeli bronzérem, amely egy IV-ik századi gót településen került elő Torján.
A hunok először Erdélybe az Olt völgyének megszállásával kerülnek. Az egyik hun úr nyári szállása Brassó környékén lehetett, a Brassó területén talált s a hun vezérek viseletére jellemző arany „csizmacsat” legalábbis erre utal. Ezt az eseményt egy Brassó környékén talált, Thesszalonikében vert II. Theodosius kora beli arany solidus 430 körülre keltezi
Miután a gótok elhagyták az Olt völgyét, a hunok, feltehetően nem telepedtek le huzamosabb időre ezen a vidéken, csak ellenőrzésük alatt tartották. Nem kizárt, hogy ezt az ellenőrzést a gepidákra bízták, akik szövetségesseik voltak. Egyes kutatók azon a véleményen vannak, hogy a háromszéki és a csíki medencékbe a gepidák nem törtek be. Mások szerint a gepidák a Feketeügy vidékére is kiterjesztették hatalmukat. Ezen kérdés tisztázásában nagy szerepet játszottak a Feketeügy völgyében, Kézdiszentkereszten végzett régészeti ásatások eredményei .
Kézdiszentkereszt határában, a Kőhát nevü dűlőben egy V-IX. századi, több lakószintes település került elő. Három putriban jellegzetesen gót tárgyakat találtak, keresztmotívummal díszített cserépedényeket, leveles fibulákat, faragott csontfésüket, stb.
Az Olt völgyében feltárt IV-V. századi településeken feltárt régészeti leletek alapján elmondhatjuk, hogy a germán népek, a gótok és a gepidák tömegesen megtelepedtek ezen a vidéken. A gótok korai megtelepedését a sepsiszentgyörgyi hamvasztásos sír bizonyítja, a tekerőpataki kincs anyaga pedig azt a kort jelzi, amikor a gótok elhaggyák ezt a vidéket.
A gepidák jelenlétét a kézdiszentkereszti ásatások anyaga bizonyítja. A VI-ik század közepén, Kézdiszentkereszten a keleti szlávok, az antok telepednek le, akiket az avarok hoznak erre a vidékre. A település utolsó lakószintje, az előkerült leletanyag alapján azt bizonyítja, hogy a IX-ik században ez a vidék a bolgárok fennhatósága alá kerül . Ugyancsa a bolgár fennhatóságot bizonyítja egy Csernátonban előkerült IX-ik századi település anyaga .
A honfoglaló magyarok a Székelyföldön feltehetően egy szláv alapnépességet találnak. A mai Kovászna és Hargita megye területén jelentős számban kerültek elő 11-12-ik századi, magyar népességre utaló leletek.
A magyar honfoglalást a Kárpát-medencében kis számú idegen történeti forrás említi, s ezek is időrendi pontatlansággal. A magyar krónikák is a magyarok Kárpát-medence-i letelepedésének az időpontjáról nem egységes, hanem egymástól eltérő, különböző évszámokat említenek. A honfoglalást bőven tárgyaló Anonymus, III. Béla névtelen jegyzőjének krónikája pedig – amint azt a hazai és idegen, külföldi történetírók megállapították – a történeti valóság szempontjából nem forrásértékü.
Lehet-e biztosan a honfoglalás időpontjának a 895-ös, vagy a 896-os évet tekinteni? Ezzel a kérdéssel kapcsolatban a legújabb történeti kutatás, a források kritikai vizsgálata alapján azt állapítja meg, hogy „ 895-900 között szállták meg a magyarok a Kárpát-medencét egy vagy két fázisban”, vagyis minden kétséget kizáró évszámot, időpontot nem lehet megállapítani.
Történeti tény, hogy a Bizánccal szövetséges magyarok 894-ben megtámadták Simeon bolgár Kánt, aki a Bizánc ellen indított hadjáratának irányát megváltoztatva a magyarok ellen fordult, de vereséget szenvedett. A Bizánccal kibékült bolgárok megverik az Árpád fia, Levente által vezetett magyar sereget, s ugyanakkor a bolgárok új szövetségesei, a besenyők is megtámadják a magyarok etelközi szállásait. Ezeknek az eseményeknek a következtében az etelközi magyarok s Levente seregének maradványai a Keleti-Kárpátok szorosain keresztül Erdélybe menekültek. Ezt az útvonalat jelöli meg a 9-ik századi legrégebbi krónika, a Gesta Ungarorum.
A honfoglalásnak ezt az útvonalát a krónika adatain kívül, honfoglalás kori régészeti leletek is bizonyítják. Ezek a Tusnádi és az Ojtozi szoroson – melyeket egész biztosan használtak a Kárpát-medencébe betelepült magyarok – keresztül vezető utak mentén kerültek elő Háromszék területén. A legjelentősebb honfoglalás kori lovas sírt Sepsiszentgyörgyön, az Olt baloldali magas partján, az ún. Eprestetőn 1943-ban találták a Csutakné homokbányájában dolgozó munkások. A kelet-nyugat irányban hanyatfektetett csontváz mellett egy kard, egy lándzsacsúcs, vasdarabok, valószínű vaskengyel maradványai, ló koponya s ló lábszárcsontok voltak. A kard egyenes, kétélű vaskard, bronzellenzővel. A kard markolatát borító fa vagy csontlemez hiányzott. A vaslándzsa köpűs s a fanyél megerősítésére a köpű oldalán átfúrt lyukon keresztül egy vasszeget vertek, mely eredeti helyzetében megmaradt. A kard bizánci eredetű, s ilyen típusú kard a mai Magyarország területén csak a kunágotai lovas sírból ismeretes.
Egy másik lovas sír Köpecen, ugyancsak az Olt völgyében, a Kőcsukk nevű helyen, az első világháború előtt került felszínre, s mellékletei a budapesti Földtani Intézetbe kerültek. A második lovas sírt a Kőcsukkon a két világháború között, kőrobbantás alkalmával találták, s ebből a sírból csak egy vas lópatkó, melynek párja ismeretes a soltszentimrei lovas sírból, került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
A Feketeügy völgyéből ismeretes a Réty-Eresztevény közelében – jelenleg Maksa községhez tartozik – levő Zádogostető nevű magaslaton, egy lovas sírból előkerült vaskengyel és vas lándzsacsúcs. Ugyancsak lovas sír melléklete lehet az a szablya is, amelyet magyar honfoglalás kori edénnyel együtt találtak 1907-ben Kézdivásárhely és Bereck között, a vasútvonal építése alkalmával. Feltehetőleg lovas sír tartozékai Zalánban a „Sasos völgyben”, valamint Kézdimarkosfalván a „Kismart” nevű helyen előkerült vaszablák is.
A Gesta Ungarorum a magyarok útvonalát jelöli meg, mégpedig a Kárpátok szorosain keresztül, s megpihenésüket, vagyis letelepedésüket Erdélyben. Az Olt, valamint a Feketeügy völgyében talált honfoglalás kori régészeti leletek alátámasztják a Gesta Ungarorum adatait a magyarok útvonaláról, miszerint a délkeleti Kárpátok mindkét szorosát használták áttelepülésük alkalmával. Hogy ez az esemény 895-ben történt-e, ennek a megállapítására sajnos, más írott forrás nem áll rendelkezésünkre. A honfoglalás kori régészeti leletek korára vonatkozólag időbeli támpontul szolgál az eprestetői bizánci kard, mely a szakemberek véleménye szerint 934 előttre datálható, vagyis nincs kizárva a 9. század vége sem. A soros családi temetők eddigi hiánya nem jelenti azt, hogy itt a menekülő magyarok csak átmenetileg tartózkodtak. Ennek ellentmondanak az Olt és a Feketeügy völgyében az eddig ismert korai magyar települések – Sepsiszentgyörgy, Angyalos, Réty, Csernáton, Torja – melyeknek pontos kronológiai besorolására még eddig nincs elég adat. Nem hihető el azonban az sem, hogy a Tusnádi Olt szorost, valamint az Ojtozit, melyen keresztül az őskortól kezdve vezetett a Keleti Kárpátok belső és külső lejtőin levő területeket összekötő kereskedelmi út, hogy a magyarok őrizetlenül hagyták volna, valamint az a tény, hogy a honfoglalás kori leletek a szorosokon kivezető utak mentén kerültek elő. Ezt a tényt bizonyítja az is, hogy a megszilárdult magyar királyi hatalom már a 12. században a Keleti Kárpátok külső lejtőjére helyezi a magyar állam határát, amit a Piatra Neamţ melletti Bâtca Doamnei- en feltárt magyar erődítmény, település és temető bizonyít.
Az eddig elmondottakból következtetve minden valószínűség szerint ez a vidék, mint az egész Erdély a 9. század végén, a 10. század elején a magyarok birtokába kerül. A 12. században a magyar királyság határa a Kárpátok külső lejtőjén van, s a magyarokat a határ őrizetében Délkelet-Erdélyben felváltják a székelyek és részben a besenyők.
A háromszéki Árpád-kori emlékek közül a legnagyobb érdeklődést a Zabolán és Petőfalván feltárt 12-13-ik századi temetők váltották ki. E sírok leletanyaga a Magyarország területéről ismert köznépi temetők leleteivel azonosak. Háromszék és Barcaság benépesítése után, a 13-ik század végétől, a 14-ik század elejétől indul el egy újabb folyamat: a magyar népesség kiáramlása a Kárpátokon túli területekre . A moldvai magyar helységnevek nagy része személynév + falvak típusú, ugyanakkor hiányoznak az –i képzős és a törzsnévi eredetű helységnevek; ez nagyjából jelzi a kitelepülés kezdetét.

Legyen hát akkor a fórumtéma címe a következő:
Legenda és valóság a hun-székely eredetkérdésben
Természetesen meghajlok a rettentôen megalapozott fejtegetések elôtt, amik mind azt bizonyitjàk , hogy a finnugor kapcsolat smafu , mégis sokszor ugy érzem hogy sok hasonlôsàg van a két nép között , egyrészt a humorérzék , màsrészt mûvészet terén , hadd àlljon itt egy kis példa erre , ha veszitek a fàradtsàgot megnézni ezt a videôt .. üdv Albert
http://www.youtube.com/watch?v=Kw89so4gEZs
MEGNÉZTEM. Nem volt könnyű végighallgatni. Erős idegek kellenek hozzá. A cintányéron kívűl semmi közöset nem találtam benne.
Na làtja uram itt nemzedéki problémàk is elôtérbe lépnek , ha nem ismeri a Vàgtàzô halottkémek munkàssàgàt , ami a sàmànmûfaj eggyik modern képviselôje , mi a feleségemmel példàul rettenetesen élveztük
Hát én bizony leragadtam Karl Orff-nál a nagy prekalsszikusok és klasszikusok után. de hát kinek a pap, kinek a papné. És persze : Kinek a sámánok akik harmonikán játszanak.
Na meg én a nagy közös vonásokat kerestem bennük. Azt viszont hallottam hogy a finnek egy része azt kiabálja: SVÉDEK HAZA!!!
Ismeri Mösziô Einstein mondàsàt talàn , hogy az élet olyan mint a kerékpàrozàs csak addig
maradsz a nyeregben , amîg pedàlozol ,màsrészt pedig , ( hogy ne kelljen arcomat kétszer egymàs utàn mutogatni, ) ez a zene dinamizmusàt ,és hangulatàt tekintve igencsak hasonlît a sàmànok elszàllàsàra , akik pedig szent papjaink voltak egy két ezer éve ( rokon vonàs a Tibetiekkel , akiknek
buddhizmus elôtti vallàsa sok hasonlôsàgot mutat ) Apropô Karl Orff magyar volt ?
Ez szónoki kérdés, vagy csakugyan nem hallott róla. De kérdezhetjük:Liszt Ferenc magyar volt?
Vallások dolgában nem vitatkozom, ugyanis teológiai végzettségem van.
Ez csak egy tréfa volt , egyébként a sàmàn dolgom még a pàpa sem tudna vitatkozni , mivel ez tény , voltak , vannak is , és feltételezem hogy lesznek is , mint ahogy Meister Êvi mondta a nemességrôl , volt , van , és lessz , punktum . Liszt Ferencet illetôen eltérôek a vélemények
Apropo. Én is ajánlok egy nagyon kedves sámános élményt. Ha még nem látta, feltétlenűl szerezze meg a KISKAKUKK c. finn? filmet. Az egész történet csodálatos és van benne egy sámándobos szenzációs jelenet.
Jó szórakozást kívánok.
Különben Szamosfalva már nem létezik. Elnyelte Kolozsvár.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek