Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Azért hoztam létre ezt a témát, hogy osszuk meg egymás tapasztalatait gombászás ügyben. Remélem, az alkalmi- vagy kezdő gombászok mellett, öreg gombászok is csatlakoznak, és kialakul majd egy olyan nagy tapasztalattal rendelkező kör, amely bármikor tud segíteni, ha kérdésed lenne. Ha pedig gombát találsz és bizonytalan vagy, fényképezd le és tedd fel ide. Az a jó, ha részletgazdag a kép és jól látszik a kalap, a lemezek, a tönk és a tönk alsó (gyökeres) része.

Aki ismeri, nem árt, ha zárójelbe a gomba latin nevét is beírja, mert ez segít az interneten a bővebb infók keresésében, ugyanis a magyar nevek tájegységenként nagyon változatosak lehetnek egy-egy gombafajra.

Azt viszont ne feledd: csak akkor egyél szabadban szedett gombát, ha 100%-ban biztos vagy abban, hogy ehető, vagy, ha gombaszakértő megvizsgálta.

Szóval jöhetnek ide gombás receptek, vicces történetek, régi vagy új fényképek gombákról, tulajdonképpen minden ami gomba.

Megtekintések: 6555

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Na, ennek szívből örülök; jól tetted, hogy megragadtad a farkát... izé, mármint a lóét, és nem engedted elvágtatni. :-))

Sok boldogságot kívánok, és azt, hogy igazi családként éljetek szeretetben, Isten Áldásával!
Egészségetekre. :-)
Magdi(ka) Kedves! Ez a fenti őzláb ételt úgy kell elkészíteni, hogy a gombát előre be kell szórni vékonyan ételízesítővel, legalább 2 órával, de egy egész nap se árt meg, aztán úgy felszeletelve jó bő dinsztelt hagyma, csíkokra vágott pirospaprika ágyra rakni, amit kissé frissen őrölt vegyesborskeverékkel, meg egy halovány mennyiségű csiliporral hintünk meg, a tojáshoz viszont hozzáadunk egy öklömnyi juhtúrót, ezt jól felverve, megszórva apróra vágott petrezselyemmel sütőben kisütve, és hozzá HÁZIKENYERET frissen. Utána mehet a sör is hidegen. Jó étvágyat hozzá, de engem is meg lehet hívni, de akkor még öt tojást hozzá..Ds
Kedves Csaba! Nagyon jo ez a gombas oldal en is szeretek gombaszni. Regen apuval sokat jartam gombaszni meg a Maros volgyeben es a Mvasarhely kornyeki erdokbe. Mar negyedik eve elunk svajcban es itt ujra elkezdtem gombat szedni itt van szept- okt .ben ingyenes gombaellenorzes. De sajnos nagyon sok rossz tapasztalatom van, mert mar nagyon sok otthonrol ismert gombamat kidobtak azt mondja nem tudja beazonositani. Itt a risiket sem eszik. egyszer meg a lilapereszkemet akartak kidobni mert tul parfumos gomba aztan a sereges tolcsergombat hajigalta ki szoval az ingyen ellenorzesnek draga leve van. Ket kerdesem van lehet-e a risiket fagyasztani? Es van-e a "csirkelab " ill sarga korallgombanak mergezo vagy nem eheto fajtaja en ugy emlekszem, hogy csak az a nagyon apro es nagyon rikito sarga korallgomba nem eheto?Koszonettel Monika
Kedves Mónika!

Habár Svájc is ugyanúgy a mediterán égővhöz tartozik, amikor egy új,távolabbi tájegységben szedünk gombát, érdemes utánajárni, hogy milyen gombafajok élnek arrafelé. Sőt, érdemes a gombavizsgálót is kikérdezni, hogy amikor kidobja az általunk ehetőnek ítélt gombát, azt milyen mérgező vagy nem ehető gombának véli (latin nevet felírni). Ugyanis előfordulhat az, hogy azon a területen olyan gombafaj is gyakori, amellyel Erdélyben egyáltalán nem találkozni és esetleg összetéveszthető az ehetővel.

A Lilapereszke (Lepista nuda) és a Lilatönkű pereszke (Lepista saeva) viszonylag jól beazonosítható és legfeljebb csak a mérgező Retekszagú kígyógombával (Mycena pura) vagy valamely kékes-lilás árnyalatú pókhálósgombával téveszthető össze. Ez utóbbiak elég ritkák, főleg Erdélyben, de azt nem tudni, hogy Svájcban mi a helyzet.

Kérdésedre, sajnos nem tudom megmondani, hogy a rizike fagyasztható-e, próbálj meg rákeresni a gugliban.
A Sárga korallgombának (Ramaria flava) van több nagyon hasonló, mérgező párja, ami akár komolyabb hasmarsot is előidézhet. Én általában ott szoktam hagyni, mert - habár meg tudom különböztetni a Cifra korallgombától, nincs akkora gyakorlatom benne, hogy 100%-ban meg tudjam különböztetni őket. Másrészt pedig, annyi ízletesebb gomba terem ilyenkor, hogy semmi értelme, hogy hasmenéstől való félelemben egyek gombát. Persze, ha van olyan barátod, ismerősöd, aki jól ismeri ezt a két hasonló fajt, akkor lehet vele próbálkozni.
Igen. Mindig felirom a latin nevuket meg itthon es ra kerdezek, hogy az-e? Szerintem csak az ellenor nem szerethete a lilapereszket azert nevezte parfumos gombanak ,de en mondtam, hogy en meg szeretem. aztan megkegyelmezett a pereszkemnek.Kulonben itt a bronzos varganyat szeretik es a rokagombat. De sajnos meg nem talaltam varganyat azt mondjak, hogy inkabb augusztusba terem.
Az a helyzet, hogy én sem szeretem a lilapereszkét és a lilatönkű pereszkét, tényleg nagyon illatos, ott is szoktam hagyni, noha 100%-ban felismerem. Én is inkább a vargányákra álltam rá, no meg az egyik kedvencemre, aminek van egy különleges enyhén kesernyés íze, a piruló galócára.
Ez az augusztus nem igazán állja meg a helyét, inkább figyeld meg, hogy akkor menj gombászni, mikor van egy 3-5 napos kiadós esős időszak, na erre számíts még 4-8 napot. Ilyenkor érdemes felkeresned a magasabban fekvő, hegyvidékesebb erdők északi oldalát.
Kedves Mónika,

korábban azon töprengtem, hogy a sereges tölcsérgombát vajon miért hajigálta ki a gombavizsgáló, és most beugrott. Gondolom azért, mert eléggé hasonlít a Rozsdasárga tölcsérgombára (Lepista inversa), amely ehetőnek van jegyezve, de a szakirodalom szerint, Franciaországban okozott súlyos mérgezést néhány esetben. Úgyhogy helyes volt a gombaszakértő döntése, mindig 100%-ra kell törekedni.
Az általunk Erdélyben közkedvelt lilapereszkét Németországban is jó, ehető gombaként értékelik, viszont felhívják a figyelmet arra, hogy nyersen mérgező, emiatt óvatosan kell kezelni és jól megfőzni, megsütni fogyasztás előtt. Ugyanez érvényes közeli rokonára, a szintén sokak által nagyon kedvelt szürke tölcsérgombára is. Egyéként ez utóbbira a mi gombás könyveink is figyelmeztetnek, valamint arra, hogy ezen gombákból ne fogyasszunk egyszerre sokat, mert kisebb kellemetlenségben lehet részünk.
Ez így igaz, országonként eltérő lehet néhány (de tényleg csak néhány) faj besorolása étkezési vagy enyhén mérgezési szempontból. Vagy akár egyéni érzékenység is bejátszhat, - ez főleg a szürke törlcsérgombára igaz, amikor tanultam, az egyik legnagyobb gombaszakértő elmondta, hogy őt mindig meghánytatja a szürke tölcsérgomba, míg a kollégájának semmi baja nincs tőle. :-)
Jut eszembe, ha már pereszkékénl tartunk: az utóbbi 10-20 évben Franciaországban halálos mérgezést is okozott az ehetőnek és árusíthatónak jegyzett Sárgászöld pereszke (Tricholoma flavovirens vagy Tricholoma equestre), úgyhogy a régebbi gombászkönyvekkel ellentétben, ez ma már kerülendő faj.
Kedves Csaba! Igen igazad van mert szerintem itt tobbet esik az eso es valoszinu a gombak szine meg neha a nagysaga is egy kicsit mas. Meg tobb gombavizsgalo szemely is van , ezert van aki jobban ismeri es van aki kevesbe. Mar jartam ugy pont a sereges tolcsergombaval, hogy egyik azt mondta ha van jo fogam akkor csak egyem mig a kovetkezo heten a masik emberke meg kidobta mert nem tudja beazonositani. Elvittem a sarga korallgombat ellenorzesre es azt mondta az ellenor -most eppen szerencsem volt a jobbik volt ott- hogy vagy ot eve nem eszik itt ezt a gombat mert allergias tuneteket okozhat , de ismeri o is evet regen.Aztan vegul ugy dontottem , hogy kidobom en is.

RSS

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek