Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Borbély (Jakab) Emese blogja (14)

Anyák napja május második vasárnapján

A legtöbb országban ez az ünnep májusra, ezen belül a legtöbb helyen május második vasárnapjára esik.


Anyák napja május második vasárnapján: Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Ausztrália, Belgium, Brazília, Chile, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Görögország, Hollandia, Japán, Kanada, Németország, Olaszország, Peru, Svájc, Szlovákia, Tajvan, Törökország


Az anyák megünneplésének…
Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Május 9, 2010, 8:21am — Nincsenek hozzászólások

Irokéz hagyományok: egy kis politika

Az irokézek hagyományosan nem ismerték sem a szavazást sem a választást. Vezetőiket mindig is az öregasszonyok javaslata alapján helyezték hivatalba. Ezek az öregasszonyok, akik az összes anyát, nagyanyát és dédanyát képviselték egy-egy nemzetségen belül, nemzetségük minden tagját születéstől fogva ismerték, nevelték és alaposan megfigyelték őket. Ilyen egyszerű volt ez, régen.


Minden nemzetségnek (kb 2000 fő), vagy másképpen klánnak megvoltak, és ma is…
Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Április 9, 2010, 5:12am — Nincsenek hozzászólások

A mohauk indiánok Hálaadó Szózatukban igy beszélnek Istenről.

… Most pedig mindnyájan arra gondolunk aki minket teremtett, aki nekünk ezt a testet adta. Akit a nyelvünkön arc nélkül valónak, vagy test nélkül valónak nevezünk.


Mikor a nyugati világ elért hozzánk, papjaik megmagyarázták, hogy Isten az embert saját képére és hasonlatosságára teremtette. Ennek mi soha nem állitottuk az ellenkezőjét, sőt egyetértünk vele, feltéve ha megértjük azt is, hogy amikor a bölények beszélnek Istenről, ők is Isten képének látják magukat.…
Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Április 8, 2010, 5:00am — Nincsenek hozzászólások

A hímes tojások őrzik, ami sajátosan a miénk (Barabás Márti | 2008-03-21)

Kis Portik Irén néprajzkutató doktori disszertációját a húsvéti tojáshímek témakörben készíti. A doktorálni…

Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Április 5, 2010, 3:30am — Nincsenek hozzászólások

Hímes tojásfestés növényi festékkel

A méhviasszal díszített tojásokat a következőképpen kell megfestenünk.

(Nagyobb mérethez kattintson a képre!)
Felhasználhatjuk erre a háztartási boltban beszerezhető tojásfestő anilinfestéket, melynek használati utasítását tartsuk be. Igazán szép, egyéni színű tojásokat azonban a növényi…
Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Március 31, 2010, 8:00am — 5 megjegyzés

Tavaszjóslatok

Február 2-a, Észak Amerikában az erdei mormota napja (Groundhog Day)



Az 1800 évek vége felé, a többnyire német telepesek és leszármazottai Punxsutawney, Pennsylvaniában tették népszerűvé ezt a napot Észak-Amerikában. Az évente megszervezett népszerű Groundhog Day (az erdei mormota napja) fesztivál főszereplője Punxsutawney Phil, erdei mormota, aki megjósolja, hogy milyen hosszú télre számíthatunk. A népi hiedelmek szerint ha az erdei mormota február 2-án kijön a föld felszínére és… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese Február 2, 2010, 6:30am — 3 megjegyzés

Az újévi szokások eredete

Pezsgő pukkan, petárda csattan, zajlik a visszaszámlálás és az újesztendő üdvrivalgással történő köszöntése. De vajon mindig így volt ez?



Természetesen nem. Hiszen elődeink inkább az évszakváltásra koncentráltak erősebben, azokat búcsúztatták-ünnepelték, így a szilveszteri és újévi népszokások egyáltalán nem tekintenek olyan nagy múltra vissza, mint amilyenre először gondolnánk.



A honfoglaló magyaroknál az évkezdés számítása feltehetőleg őszre vagy tavaszra esett, éppen az… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 30, 2009, 5:22pm — Nincsenek hozzászólások

karácsonyi szimbólumok

Koszorú, gyertya, angyalok, gömbök - díszek, de szimbólumok is. Karácsony ünnepéhez a sok hagyomány mellett komoly és mindenki előtt ismert szimbólumrendszer is tartozik, nem véletlenül állítunk karácsonyfát, teszünk az asztalra adventi koszorút vagy akasztunk a fára gömb alakú díszeket. Lássuk, mi mit jelent!



Karácsonyfa



Maga a karácsony kifejezés a szláv kracsun szóból ered, amely téli napfordulót jelent, s természetesen az ünnep után kapta az ilyenkor állított fa… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 21, 2009, 5:30am — Nincsenek hozzászólások

A szeretetről

“Ha szeretsz, más szemmel nézel a világra; nagylelkű leszel, megbocsátó, jószívű, pedig korábban esetleg kemény és rideg voltál. Az emberek óhatatlanul is hasonlóan viselkednek veled, s hamarosan abban a szeretetteljes világban élsz, amit te magad teremtettél.”



(részlet – Anthony de Mello: A szeretet útja/ Szeresd ellenségeidet)





“Józanító arra gondolni, hogy nem szolgálattal, hanem szemlélődéssel, látással tudunk legjobban szeretni. Ha szolgálod az embereket, akkor… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 21, 2009, 1:30am — Nincsenek hozzászólások

Gyógynövények/Echinacea

A lángvörös kasvirág (gyakran használt magyar nevei: bíbor kasvirág, piros kasvirág) a margarétához hasonló virágú növény, az Egyesült Államok középső részét borító füves vidékekről származik. Az indián törzsek századokon keresztül használták sebek gyógyítására vagy kígyómarás ellen szereként. A gyógynövény az európai telepesek körében is azonnal nép szerűvé vált; orvosaik mindenható gyógyszerként alkalmazták különféle fertőzésekre. Olyannyira népszerű lett, hogy Európába átkerülve, Nagy… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 15, 2009, 2:30am — Nincsenek hozzászólások

December 13. - Luca-napi hagyományok, népszokások

" Luca napján egykor számos szokás volt divatban. Mindenekelõtt az ún. Luca-búza keltetése. A falusi asszonyok lapos tálakban búzaszemeket kezdtek csiráztatni a kemence közelében, amelyek karácsony tájára kizöldültek. Ebbõl a jövõ évi termésre következtettek, de kuruzslásra is használták, a beteg állatokkal etették fel. Késõbb e szokás átlényegült, kapcsolódott a keresztény liturgiához: a karácsonyi oltárt díszítették fel a Luca-búzával, vagy az ünnepi asztalra tették. Egyes vidékeken kék… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 13, 2009, 9:10am — Nincsenek hozzászólások

Antoine de Saint Exupéry imája

Uram, nem csodákért és látomásokért fohászkodom, csak erőt kérek a hétköznapokhoz. Taníts meg a kis lépések művészetére!



Tégy leleményessé és ötletessé, hogy a napok sokféleségében és forgatagában időben rögzítsem a számomra fontos felismeréseket és tapasztalatokat.



Segíts engem a helyes időbeosztásban. Ajándékozz biztos érzéket a dolgok fontossági sorrendjének, elsőrangú vagy csak másodrangú fontosságának megítéléséhez.



Erőt kérek a fegyelmezettséghez és a… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 5, 2009, 6:30pm — Nincsenek hozzászólások

Vaddisznók törték a törökbúzát

"megtarthatjuk énünk legjobb részét, terjeszthetjük értekéinket és a szétszórtságban is egymásra tudunk találni, ha akarunk"



Dancs Rózsa



Szeretném megosztani Dancs Rózsa, kanadai magyar író, Vaddisznók törték a törökbúzát c. novelláját, amit valamikor első dijjal értékeltek egy pályázat alkalmával.



"Ütéstoplónyi gyermekek voltunk. A történelmi Háromszék legeldugottabb falujából jártunk le a nagyobbra sikerült Lisznyóba tanulni, mert a sepsimagyarósi elemi… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 3, 2009, 8:06pm — 5 megjegyzés

Paulo Coelho: Az alkimista

Azok számára akiknek Antoine de Saint-Exupéry A Kis herceg című regénye kedvenc olvasmányai közé tartozik, figyelmébe ajánlom Paulo Coelho Az alkimista című művét.



„Mikor Az alkimistát írtam, a lét értelmét próbáltam megérteni. Viszont úgy döntöttem, filozófiai értekezés írása helyett inkább a lelkemben élő gyermekkel folytatok beszélgetést. Legnagyobb meglepetésemre világszerte több millió ember lelkének mélyén ugyanúgy ott él ez a gyermek. E könyvem megírásával pont azt a kérdést… Folytatás

Írta Borbély (Jakab) Emese December 2, 2009, 6:48pm — 1 megjegyzés

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek