Kattints az EMKA blogra, az Erdélyi Magyarokért Közhasznú Alapítvány hivatalos blogjára!

Friss hírek és képes beszámolók akciónkról, aktuális eseményeinkről, leírások az általunk szervezett eseményekről és sok-sok egyéb érdekesség.

Olyan sós, mint a Géra

A Kis-Küküllő felső folyása mentén, az a mondás járja, ha valami nagyon sós, hogy „olyan sós, mint a Géra”. Kerestem, honnan származik ez a Géra, vagy Gyéra kifejezés, jelző, esetleg név? Kiderült, hogy Szováta első hivatalosan engedélyezett gyógyfürdője volt az úgynevezett Géra - fürdő. A név a helyet jelölte, ahova épült. 1876-ban nyitották meg és a korabeli feljegyzések szerint huszonegy féle - fajta betegséget gyógyított. A fürdő úgy alakult ki, ahol felfogták több patakocska vizé,t s azt Fehér Jordán tónak nevezték, mert fehér sóval borította földben volt. Szováta lakosai ingyen használhatták! Úgy látszik abban az időben becsülték a helybelieket…

A Géra-fürdőn, 10 lakószobát, konyhákat építtet annak tulajdonosa, néhai Veress József vállalkozó, a deszkával kibélelt medencét öltöző fülkék vették körül, így teljesen zárt térben lehetett fürdőzni, ahova nem lehetett belátni. Kádfürdő is volt, itt a felmelegített tömény sós vizet kis szobákban álló, óriási fatörzsekből kifaragott kádakban használták a gyógyulni vágyók.

Ma már nincs meg. Az 1970-es árvíz pusztította el. A helybeliek egy sósforrást neveznek most így, melyik a Parajd felé vezető út mellett van (volt), a patak partján. Deszkából épített bódé védi, de nem fürdő, hanem tartósító szernek használják az erős sós levet. A füstölt szalonnát tartósítják a Géra vízben, meg a juhsajtot. Nincs is párja a benne pácolt szalonnának!

Legutóbb, mikor arra jártam, nem találta a bódét sem. Az útépítéskor legyalulták…

A rendszerváltást követő évben diáklap indult Szovátán Géra néven. A beköszöntő szavaiból idézek: "Olyan sós, mint a géra... de legyen meg sava-borsa, íze, zamata a mi lapunknak is. Fürdőváros iskolájának első lapját adjuk az olvasó kezébe, hát megőrizzük címünkben a város első [sós] fürdőjének nevét." Kár, hogy csak egyetlen szám jelent meg belőle!

Megtekintések: 1035

Szólj hozzá !

A hozzászóláshoz tagja kell hogy legyen a Erdélyi magyarok a világban –nak.

Csatlakozzon a(z) Erdélyi magyarok a világban hálózathoz

Hozzászólt Bölöni Domokos Április 25, 2010, 12:11pm
Levélcímem: bolonidomokos@gmail.com

Falum neve (ezt Murádin László is megerősítette) Szent Kozma és Damján nevéhez kapcsolható, a középkorban kolostor volt ott, nekem még van egy-két fotóm, amelyen láthatók a később kastéllyá, udvarházzá átalakított épület, legutoljára Potsa József tulajdonának a kollektivizálás következményeként lerobbant maradványai...
Bölöni Domokos
Hozzászólt Dr. Bige Szabolcs Csaba Április 24, 2010, 9:45pm
Kedves Bölöni Domokos!
Érdekes, hogy Szent Damjánt említed. A napokban fejeztem be a két szentről, Kozmáról és Damjánról egy rövid írást. Fel is teszem.
Köszönet a hozzászólásért!
Üdv. Szabolcs
Hozzászólt Bölöni Domokos Április 24, 2010, 6:30pm
A Vízmelléknek nevezett tájegységről származom, Bonyha környékéről, szülőfalum neve: Dányán. (A Szt. Damjánból jön). 1946-ban születtem. Gyermekkoromban általánosan hangoztatott szólás volt, nemcsak a családunkban, hanem a tágabb környezetünkben is, főleg az elsózott ételre, hogy: "Sós, mint a gyéra" – így, gy-vel. És bár többeket kérdeztem, nem tudták megmondani, miféle anyag ez a "gyéra"...
A Kis-Küküllő mentén, le Dicsőszentmártonig biztosan ismert és hangoztatott volt akkoriban ez a hasonlat.
Magam is csak későn, 1973-ban jöttem rá a dolog nyitjára, amikor a Sóvidékre kerülvén tanárnak, többször is megfordulhattam Szovátán, és az ottani barátaimmal erről is beszélgethettünk...
Bölöni Domokos
Hozzászólt Dr. Bige Szabolcs Csaba Március 4, 2010, 8:51pm
Örülök neki, hogy előjöttek az emlékeid...
Hozzászólt Tóth Mária Március 4, 2010, 8:34pm
Én halványan még emlékszem az ütött-kopott, fából készült épületcsoportra. 1966-ban költöztünk a közelébe, gyakran jártam el mellette. Akkor már nem használták, legalábbis az eredeti céljára nem.
Viszont a kertünk aljában egy sóspatak folyt, és a szomszédos (átellenben levő) kertben volt egy kb. 30-40 cm átmérőjű kút sós vízzel, mi innen vettük a vizet a tartósításhoz (Bokor Jenő vadász kertje volt). Állítólag megpróbálták elérni a kút alját, hiába. Ott az egész terület sós volt, sárgás-agyagos földdel, de megtermett a szőlő, krumpli, kukorica, és a káposzta egyenesen imádta azt a földet, a szomszédokat is mi láttuk el savanyított hordóskáposztával.
Az 1970-es árvíz engem a marosvásárhelyi Művészeti Líceumban talált, ott, ahol most csökkenteni akarják a magyar tannyelvű osztályok számát...
Nos...úgy látszik, öregszem, ha így előjöttek az emlékek...

Hogyan segíthetsz?

PayPal segítségével

adományozok itt

átutalással

Számlaszámunk:
10700488-66317874-51100005
(CIB Bank Zrt.)

nemzetközi átutalással
IBAN számlaszámunk:
HU62 1070 0488 6631 7874 5110 0005
SWIFT/BIC: CIBHHUHB

Az adományozás adómentes.


Önkéntes munkával

Jelentkezz és írj az alapitvany@erdelyimagyarok.com email címre!

© 2024   Created by erdelyimagyarok.com.   Működteti:

Bannerek  |  Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek